--}}

Gurur Ve Önyargı (roman)

Gurur ve Önyargı (Özgün adıyla Pride and Prejudice) ingiliz yazar Jane Austen`in ikinci romandır. Yayımlanma tarihi 18 Ocak 1813 olan roman 1796-1797 yılları arasında kaleme alınmıştır. Türkiye İş Bankası Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikler dizisinden çıkan çevirisi Gurur ve Önyargı, Can Yayınları`ndan çıkan çevirisi ise Aşk ve Gurur ismiyle yayınlanmıştır.

Gurur ve Önyargı (Özgün adıyla Pride and Prejudice) ingiliz yazar Jane Austen`in ikinci romandır. Yayımlanma tarihi 18 Ocak 1813 olan roman 1796-1797 yılları arasında kaleme alınmıştır. Türkiye İş Bankası Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikler dizisinden çıkan çevirisi Gurur ve Önyargı, Can Yayınları`ndan çıkan çevirisi ise Aşk ve Gurur ismiyle yayınlanmıştır.

1938, 1952, 1967, 1980 ve 1995 yıllarında yapılan dizilerle birlikte televizyona uyarlanmıştır. İki kez sinema filmi çekilmiştir. Kendi dillerinde isimleri ``Pride and Prejudice`` olan bu filmler Türkiye`de Gurur ve Önyargı ve Aşk ve Gurur (2005 yapımı) isimleri ile bilinmektedir. İlk filmi Robert Z. Leonard`ın yönetmiş ve başrollerinde Laurence Olivier ile Greer Garson yer almıştır. 2005 yılında çevrilen ikinci filmi ise Joe Wright yönetmiş, Keira Knightley, Matthew MacFadyen,Brenda Blethyn, Donald Sutherland, Tom Hollander, Rosamund Pike, Jena Malone, Judi Dench yer almıştır. Keira Knightley bu filmdeki performansı ile Oscar ve Altın Küre`ye aday gösterilmiştir.

Konu

Konu güney Ingiltere`de geçer. Bay ve bayan Bennet, kızları Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Longbourn isimli çifliklerinde yaşarlar. Bayan Bennet`in hayattaki tek amacı, kızlarını varlıklı ailelere gelin etmektir. Bayan Bennet yan çifliğin yeni sahibinin işte böyle zengin ve genç bir adam olan Bingley olduğunu öğrendiğinde çok memnun olur. Bingley`in yakın arkadaşı Darcy de bir süreliğine Bingley`lerde kalmaktadır.

Bennet ailesi bir baloda Bingley ve Darcy ile tanışırlar. Darcy`nin cok varlıklı ve aynı zamanda bekar bir adam oldugu baloda cabucak yayılsa da kibirli hali insanların antipatisini toplar. Elizabeth ayrica Darcy`yi Bingley`e Elizabeth`le dans etmek istemediğini, onu çok da güzel bulmadığını söylerken duyar. Bingley Darcy`nin tersine sempatik tavırlarıyla kasabanın genç kızlarinin favorisi olur. Ama hemen o aksam Bennet`lerin en büyük kızı Jane Bingley`in dikkatini çekmiş ve Bingley onunla diğer bayanlarla ettiginden çok dans etmiştir.

Karakterler

Aşk ve Gurur`da yarattığı Elizabeth Bennet karakterinin Jane Austen`in gözbebeği olduğu su götürmez bir gerçektir. Austen, Elizabeth`te bir anlamda kendi hayatının ve kişiliğinin bir yansımasını ortaya koymuştur. Küçük bir taşra çevresine mensup olan bu genç kız kendi kendini yetiştirmiş, oldukça zeki, nüktedan ve canlı bir yapıya sahip olmuştur. Davranışları serbest ve dili de iğneleyicidir; aynı zamanda iyi niyetli ve candan bir yaradılışa sahip ve bir hayli de gururludur. Tüm vaktini kitap okuyarak ve çevresini gözlemleyerek geçirir.

Darcy ise Elizabeth`le tamamen zıt yapıdadır; oldukça ciddi, gururlu ve kibirli olan bu genç, bu taşra kasabasında tanıştığı insanlara ve Elizabeth`e karşı hor gören ve soğuk bir tutum takınır. Darcy`nin bir soyludur ve sınıfının değer yargılarını aşamamıştır.

Austen Aşk ve Gurur`da Elizabeth ve Darcy arasında gelişecek olan tutkulu aşkı zıtlıklar ve çatışmalar üzerine inşa eder. Davranış ve karakter açısından olduğu kadar ait oldukları toplumsal sınıf açısından da birbirlerinden oldukça farklı olan bu iki insanın ilişkileri gurur ve önyargı yüzünden bir türlü yolunda gitmez, ancak en sonunda gerçekler ortaya çıktıkça ve ikisi de birbirleri hakkında peşin hükümlü olmakla yaptıkları yanlışları fark ettikçe bir araya gelebilirler.

Austen`in kitabında yarattığı diğer karakterler de Darcy ve Elizabeth kadar renklidir. Bunların en ilginçlerinden bir tanesi papaz olan kuzenleri Collins ve orduda subay olan Wickham`dır. Austen, papaz olan Collins karakterinde taşra çevrelerindeki din adamlarını ve onların zengin ve soylulara davranışlarını ve cemaatlerine karşı tutumlarını eleştirir. Collins, kibirli, dalkavuk bir karakterdir. Wickham ise, görünüşünün tersine, yapmacıklığın, yalancılığın, ikiyüzlülüğün ve kötülüğün timsali ve Darcy`nin zıddıdır.

Elizabeth ve Darcy ile Wickham arasındaki çatışma kitabın ana eksenini oluşturduğu gibi, insanları ilk izlenimlere göre değerlendirmenin yanlışlığı da kitabın ana temalarındandır.

kitap-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.