Gustav Von Kahr

Kısaca: Gustav von Kahr (d. 29 Kasım 1862 – ö. 30 Haziran 1934), Bavyera Eyaletinde faaliyet gösteren bir Alman sağcı muhafazakâr politikacı. 1923 yılında Adolf Hitler'in Birahane darbesi'nde Bavyera başbakanı idi ve Hitler'e yeterince destek olmayarak bu darbe girişiminin başarısızlığında etkili oldu ve daha sonra Uzun Bıçaklar Gecesi'nde SS'ler tarafıdan infaz edildi. ...devamı ☟

Gustav von Kahr (d. 29 Kasım 1862 – ö. 30 Haziran 1934), Bavyera Eyaletinde faaliyet gösteren bir Alman sağcı muhafazakar politikacı. 1923 yılında Adolf Hitler'in Birahane darbesi'nde Bavyera başbakanı idi ve Hitler'e yeterince destek olmayarak bu darbe girişiminin başarısızlığında etkili oldu ve daha sonra Uzun Bıçaklar Gecesi'nde SS'ler tarafıdan infaz edildi.

Hayatı

Kahr, hukuk okudu ve siyaset girmeden önce avukat olarak çalıştı. Politik olarak, bir monarşist ve bir Protestan olduğunu ve de herhangi bir partiye katılmadığı halde Katolik BVP ile bağlantıları vardı. 1917 yılında Yukarı Bavyera eyalet hükümeti başkanı oldu ancak 1918 Alman Devriminde bu konumunu kaybetti. 14 Mart 1920 sonrasında Bavyera başbakan olarak Johannes Hoffmann'ın yerine göreve atandı. Kahr, askeri etkiler altında göreve gelmiştir. Gustav von Kahr, Şubat 1924 yılında Staatskommissar görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Bundan sonra idari işlemlerin gözden geçirilmesi için Bavyera mahkeme başkanı olarak görev yapmış ve üç yıl sonra kamu hizmetinden emekli olmuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.