Gwyneth Paltrow

Filmdeki sevecen, güvenilir, kendine göre asi Marge karakteri hem Paltrow'un kendi karakteriyle hem de Patricia Highsmith'in romanındaki Marge kişiliğiyle oldukça bağdaştığını belirten Anthony Minghella, senaryodaki karakteri Paltrow'u düşünerek yazdığını söylüyor. " Gwyneth aile dostumuzdur. En başından beri bu rol için onu düşünmüştüm ve kadroda belli olan ilk isim o oldu."

Gwyneth Paltrow

"Yetenekli Bay Ripley"in zengin Amerikalı playboyu Dickie Greenleaf ( Jude Law )' in güzel sevgilisi Marge Sherwood karakteriyle karşımıza çıkan Gwyneth Paltrow yine kendinden söz ettireceğe benziyor.


Filmdeki sevecen, güvenilir, kendine göre asi Marge karakteri hem Paltrow'un kendi karakteriyle hem de Patricia Highsmith'in romanındaki Marge kişiliğiyle oldukça bağdaştığını belirten Anthony Minghella, senaryodaki karakteri Paltrow'u düşünerek yazdığını söylüyor. " Gwyneth aile dostumuzdur. En başından beri bu rol için onu düşünmüştüm ve kadroda belli olan ilk isim o oldu."

Minghella'nın ' Eğer bir Ripley bulursam, benim Marge'm olur musun ?' sorusuna hiç düşünmeden evet diyen Paltrow, rolü hakkında şunları söylüyor: " Senaryoyu ilk okuduğumda Marge'nin ne kadar ilginç bir karakter olduğunu tam kavrayamamıştım . Provalar esnasında rolün aslında ne kadar karmaşık ve önemli olduğunu keşfettim. Örneğin, bir sahnede Marge, Ripley'e Dickie'yle Paris'te nasıl tanıştığını ve İtalya'ya nasıl geldiğini anlatıyor. Aralarında geçen kısa konuşmadan anlıyorsunuz ki, kendisine tamamen yabancı birisiyle birlikte İtalya'ya taşınmış. Bu da onun böyle bir şeyi bir kez daha yapmaktan çekinmeyeceği hakkında çok şey söylüyor. "

" Shakespeare In Love " filmindeki performansıyla oldukça iyi eleştiriler toplayan Gwyneth Paltrow, buradaki rolüyle Komedi / Müzikal En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ve yine aynı dalda Oscar Ödülü aldı.

Los Angeles ve New York'da büyüyen Paltrow, ödüllü aktris Blythe Danner ile yapımcı-yönetmen Bruce Paltrow ( St. Elsewhere, The White Shadow )'un kızı olarak dünyaya geldi. Eğitimine Los Angeles'daki St. Augustine by the Sea'de başladıktan sonra, New York 'daki Space School'da devam etti. Daha sonra Santa Barbara'daki California Üniversitesi'ne kaydını yaptırdı, amacı sanat eğitimi almaktı. Babasının arzularına uymayarak okuldan ayrıldı. Fakat, Williamson Tiyatrosu'nun bir yapımı olan William Inge'nin " Picnic "de gösterdiği performanstan sonra babasının da fikirleri değişti ve kızının kariyerinde ilerlemesi için tüm desteğini verdi.

Steven Spielberg'in Hook filminde küçük Wendy'i canlandıran Paltrow, ilk film çıkışını John Travolta'nın da rol aldığı Shout filmiyle yaptı. Dennis Quaid, Meg Ryan ve James Caan ile birlikte oynadığı " Flesh and Bone " ise yıldızının parladığı ilk film olarak gösterilebilir. Babası Bruce Paltrow'un yönettiği, " Duets " ve Ben Affleck'le paylaştığı " Bounce " filmleriyle sinema dünyasına giderek ısınan genç yıldız, " Emma " filmindeki başarısıyla büyük beğeni topladı.

Ardından Paul Thomas Anderson'un " Hard Eight " filmindeki performansıyla Hollywood eleştirmenlerinden olumlu notlar almaya devam etti. Sırayla " The Pallbearer ", " Seven ", " Moonlight and Valentino ", " Jefferson in Paris ", " Malice ve Mrs. Parker " and " The Vicious Circle " filmlerinde değişik roller aldı. Bu arada tiyatro ile olan bağını koparmayan Paltrow, geçtiğimiz yaz Williamstown Tiyatru Festivali'nde, Shakespeare'in "As You Like It " adlı oyunundaki Rosalind rolüyle övgü dolu eleştiriler topladı.

" Sliding Doors ", başrollerini Ethan Hawke ve Robert De Niro ile paylaştığı " Great Expectations " ve Michael Douglas'ın da rol aldığı " A Perfect Murder " Paltrow'un 1998 yılında oynadığı söze değer filmleri arasında yer almaktadır.

Aktris, 2000 yılında Don Roos'un yönettiği " Bir Şans Daha " ( Bounce ) isimli romantik komedi filmi için Ben Affleck'le birlikte kamera karşısına geçti.

Filmografi 2000 Bounce 1999 The Talented Mr. Ripley 1998 Shakespeare in Love 1998 Great Expectations 1998 Sliding Doors 1998 Hush 1998 Perfect Murder 1996 Hard Eight 1996 The Pallbearer 1996 Emma 1995 Seven 1995 Moonlight and Valentino 1995 Jefferson in Paris 1994 Mrs. Parker and the Vicious Circle 1993 Malice 1993 Flesh and Bone 1991 Hook 1991 Shout

İlgili konuları ara

Yanıtlar