--}}

Hükümet

Politik bir aygıt içindeki görevliler tarafından politika ve kararların uygulanması süreci. Bir süreç olarak “hükümet”ten, ya da bağlayıcı politik kararların alınmasından sorumlu görevlilere göndermede bulunmak için hükümetten söz edebiliriz.

Hükümet demokrasilerde seçim ile iş başına gelen bir meclis tarafından atanan Başbakan tarafından kurulan ve cumhurbaşkanının onayı ile devletin yürütme yetkisini kullanan organıdır. Politik bir aygıt içindeki görevliler tarafından politika ve kararların uygulanması süreci. Bir süreç olarak “hükümet”ten, ya da bağlayıcı politik kararların alınmasından sorumlu görevlilere göndermede bulunmak için hükümetten söz edebiliriz. Geçmişteki hükümet neredeyse hepsinin başında monarklar ya da imparatorlar bulunsa da, çağcıl toplumların çoğunda, hükümetlerin başında, iktidar konumunu kalıt yoluyla edinmeyen, uzmanlık ve niteliklerine dayanarak seçilen ya da atanan görevliler bulunmaktadır.

Diğer anlamları

hükümet

Türkçe hükümet kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. governmental, political n. government, executive, administration

hükümet

devletin görevlerini yerine getirmesini sağlayan yetkili organ, bakanlar kurulu; hükümet konağı. bir ülkenin yönetim kurumları. devlet yönetimi.

hükümet

Türkçe hükümet kelimesinin Fransızca karşılığı.
gouvernement [le], ministère [le]

hükümet

Türkçe hükümet kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Gouvernement, Senat, Kabinett, Staat, Jurisdiktion, Regierung adj. obrigkeitlich

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.