Hülya Avşar (d. 10 Ekim 1963), Türk sinema ve dizi oyuncusu, şarkıcı ve sunucu.

Hülya Avşar

<b>Hülya Avşar</b>

Aktris
Hülya Avşar Aktris
1963 yılında Balıkesir Edremit’te doğdu. Bir gazetenin (Bulvar) güzellik yarışması sonucu sinemaya geçti (1982). Haram adlı filmle oyunculuğa başladı (1983).

Ankara Cumhuriyet Lisesi'nden mezun oldu. Daha sonra D.S.İ. Kulübü'nde yüzmeye başlayıp birçok müsabakaya katıldı.

1982 yılında İstanbul'a taşındıktan sonra "Bulvar" gazetesinin düzenlediği güzellik yarışmasına katılıp birincilik aldı. İlerki tarihlerde reklam filmlerinde oynadı, 70'e yakın filmde başrol oyunculuğu yaptı. Moskova'daki uluslararası sinema festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

Kariyerine müzik eğitimi aldıktan sonra müzikaller, yurtiçi ve yurtdışı konserleri, 6 albüm ve bir single ile devam etti. 2000 yılında Kral Tv tarafından düzenlenen yılın müzik ödüllerinde en iyi kadın şarkıcı ödülüne layık görüldü. Bir sene kadar Günaydın Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptıktan sonra, Show Tv Kanalı'nda Hülya Avşar Show'u yaptı.

Bu tv şovuyla aynı anda sergilediği tek kişilik tiyatro oyunundan başka, reklam filmlerinde oynamakta, Hülya adlı aylık derginin editörlüğünü yapmakta ve bir kitap yazmaktadır. Tenise olan merakı kendisine TED 2001 çiftler turnuvası birincilik ödülünü kazandırmıştır.

Ağırlıklı olarak tenis ve spora zaman ayıran, vakıf ve derneklere büyük ilgisi olan Hülya Avşar, İnternette www.Sporline.com adresli sitede köşe yazarlığı yapmaktadır.

Kaya Çilingiroğlu ile evli olan Hülya Avşar, Zehra isimli bir kız çocuk annesidir.

Önemli filmleri:

Yarın Yarın (Sami Güçlü), Uzun Bir Gece (Süreyya Duru), Fatmagül'ün Suçu Ne (Süreyya Duru), Çil Horoz (Süreyya Duru), Benim Sinemalarım (Füruzan, Gülsün Karamustafa).

Yanıtlar