Hülya Koçyiğit

Hülya Koçyiğit, (d. 12 Aralık 1947, İstanbul), Türk sinema oyuncusu.

Hülya Koçyiğit

Hülya Koçyiğit (doğum 12 Aralık 1947 İstanbul) Sinema sanatçısı.

İlkokula İstanbul ve Ankara da devam etti. Sanat eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümünde başladı. Orta öğretimini Atatürk Kız Lisesi'nde sürdürdü. Aynı yıllarda İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi. Lise öğrenimini ise Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünde sürdürdü.

Hülya Koçyiğit, sinema hayatına 1963 yılında başladı. İlk filmi olan Susuz Yaz o yıl Berlin Film Festivali'nde en büyük ödül olan Altın Ayı ödülünü kazandı. Bu ödül Türk Sinemasına o güne kadar verilen ilk büyük ödüldü.

Hülya Koçyiğit, bu güne kadar yurt içi ve yurt dışı film festivallerinde en çok ödül alan kadın sinema sanatçısıdır. Sinema dalında çeşitli basın, kurum ve kuruluşlardan başarı ödül ve plaketleriyle onurlandırılmıştır.

Hülya Koçyiğit'in oynadığı filmler yurt dışına en çok satılan Türk Filmlerinin başındadır. Yunanistan, İran, Mısır, Lübnan, Cezayir bu ülkelerin başında gelirler. 1965 - 1974 yılları arasında Hülya Koçyiğit'in tüm filmleri Yunanistan tarafından satın alınarak sinemalarda oynatılmıştır. Yine "Derman" filmi 5 Kıtaya satılan ilk Türk filmidir. "Kurbağalar" ise yabancı Televizyon kurumlarına satılan ilk Türk filmidir.

Kültür Bakanlığı tarafından Yurt dışında düzenlenen Türk Film Haftalarında en çok ülkemizi temsil eden sinema sanatçısıdır. Macaristan, Polonya, Çin, Hollanda, Almanya, Suriye, İtalya, Japonya, Hindistan'da düzenlenen Türk Filmleri haftalarında en çok ülkemizi sinema dalında temsil etme onuru Hülya Koçyiğit'e verilmiştir.

Hülya Koçyiğit, bu güne kadar 180 kadar filmde ve 4 ayrı TV dizisinde oynamıştır. Çalıştığı ünlü yönetmenlerden bazıları, Lütfü Akad, Atıf Yılmaz, Şerif Gören, Metin Erksan, Orhan Aksoy, Memduh Ün, Ertem Eğilmez, Osman Seden, Halit Refiğ.

1991 Yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı seçilmiştir.

1991 - 1992 Yılında kurucusu olduğu SO-DER Başkam seçilmiş ve 4 yıl bu görevi sürdürmüş olup halen yönetim kurulunda görev yapmaktadır.ÖdülleriYurt İçinde Aldığı Ödüller

Uluslararası Festivallerden Aldığı Ödüller  • 1987 Nantes Film Festivali (Fransa) En Başarılı Kadın Oyuncu - "Kurbağalar" Filmi İle
  • 1988 Amiens Film Festivali (FRANSA) En İyi Kadın Oyncu - "Bez Bebek" Filmi İle


Filmlerinin Katıldığı Festivaller  • Susuz Yaz: Berlin Film Festivali, Meksika Film Festivali
  • Gelin: Tahran Film Festivali
  • Derman: Çekoslovakya Karlovy Film Festivali, Venedik Film Festivali, Londra Film Festivali, Nantes Film Festivali, Şam Film Festivali (En Büyük Ödülü Aldı), Taşkent Film Festivali
  • Kurbağalar: Fransa Nantes Film Festivali (En İyi Kadın Oyuncu Ödülü)


Kaynakça:

  • Vikipedi
  • http://www.hulyakocyigit.net/ Hülya Koçyiğit Resmi İnternet sitesi

Yanıtlar