Hümeyra Sultan (Özbaş)

Hümeyra Sultan (evliliğinden sonra Hümeyra Özbaş), son Osmanlı Padişahı Vahdettin`in torunudur. Annesi Vahdettin`in kızı Ulviye Sultan, babası son Osmanlı Sadrazamı Kırımlı Ahmet Tevfik Paşa`nın (Kırım Hanları`nın soyundan geldiği için bu şekilde anılır) oğlu İsmail Hakkı Okday`dır.

1917`de annesinin İstanbul`un Nişantaşı semtindeki konağında doğmuştur. Prusya Harp Akademisi`nden mezun bir kurmay subay olan babası İsmail Hakkı Bey, Kurtuluş Savaşı`nın başlamasından hemen sonra padişah kızı olan `sultan` eşinden ayrılmış ve Anadolu`ya geçerek Kurtuluş Savaşı`na katılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin 1924 Mart`ında Hilafet`i lağvedip Osmanlı Hanedanı mensuplarını sürgüne gönderen 431 sayılı yasayı kabul etmesi üzerine de, yedi yaşında iken diğer hanedan mensuplarıyla beraber Türk vatandaşlığından çıkartılmış ve Türkiye`den ayrılmak zorunda kalmıştır.

Önce İtalya`nın San Remo kasabasına giden aile, Vahdettin`in 1926 Mayısında ölmesinin ardından önce Güney Fransa`nın Manton kasabasına, oradan da Mısır`a geçmiştir. Babasının girişimleri üzerine Atatürk`ün verdiği özel izinle Türkiye`ye giren ilk hanedan mensubu olmuştur. Önce babasının diplomatik pasaportuna kayıtlı olarak, sonra da adına çıkarılmış özel bir diplomatik pasaportla, daha sonra da 1939`da İsmet İnönü`nün cumhurbaşkanlığı sırasında Hümeyra Özbaş`la birlikte Enver Paşa`nın (Vahdettin`in bir diğer kızı Sabiha Sultan`dan olma) üç çocuğu için çıkartılan özel bir yasayla aynı zamanda a€˜a€˜asker çocuğu`` olan bu dört hanedan mensubunun yaniden Türk vatandaşı olmaları sağlanmıştır.

1970`li yıllarda ölen babası İsmail Hakkı Okday, Ulviye Sultan`dan ayrıldıktan sonra ikinci evliliğini Bülent Ecevit`in annesi ressam Nazlı Ecevit`in teyzesi Ferhunde Hanım ile yapmış olduğundan, Bülent Ecevit ile çok dolaylı yollardan üvey kuzin akrabalığı olmaktadır.

2. Dünya Savaşı sırasında A.B.D. Princeton Üniversitesi`nde eğitim alan Hümeyra Hanım, hayatını aynı yerde eğitim gören ve bir arazi sahibinin oğlu olan Sökeli Halil Özbaş`la birleştirmişti. Savaşın ardından Türkiye`ye dönerek Söke`ye yerleşen Özbaş çifti, otelcilik sektöründe de faaliyet gösterdi. Kuşadası`ndaki Kısmet Oteli`nin kurucusudurlar.

Hümeyra Özbaş 2000 Mayıs`ında hayatını kaybetti. Hanzade adlı bir kızı, Halim adlı bir oğlu ve torunları bulunmaktadır. Ölümünden kısa bir süre önce Halim Özbaş`tan torunu elektronik mühendisi Halil Özbaş, 2000 yılında Aydınspor eski başkanlarından ve DYP ileri gelenlerinden işadamı Mukan Perinçek`in kızı Sirmen ile evlenmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar