Hünkâr İskelesi Antlaşması

Kısaca: Hünkar İskelesi Antlaşması 8 Temmuz 1833 tarihinde İstanbul`un Hünkar İskelesi semtinde Osmanlı Devletinin Rusya`yla imzaladığı bir karşılıklı yardımlaşma ve saldırmazlık antlaşmasıdır. ...devamı ☟

Hünkar İskelesi Antlaşması 8 Temmuz 1833 tarihinde İstanbul`un Hünkar İskelesi semtinde Osmanlı Devletinin Rusya`yla imzaladığı bir karşılıklı yardımlaşma ve saldırmazlık antlaşmasıdır.

Sultan II. Mahmut 1829 yılında Rusya`yla yapılan savaşı sonuçlandıran Edirne Antlaşmasını imzalamıştı. Bu arada Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Osmanlı Devletine isyan etti. Osmanlı Devleti isyanı bastırmak için Rusya`dan yardım istemek zorunda kaldı. Rusya Mısır`a baskı yaparak 1833 yılında Osmanlılarla Kütahya Antlaşmasını yapmalarını sağladı. II. Mahmut barışı sağlamış olmakla birlikte kendini güvencede hissetmiyordu. O yüzden Rusya`yla bir karşılıklı yardımlaşma ve saldırmazlık antlaşması yapmaya karar verdi. Bu antlaşmaya göre:

  1. Osmanlı Devleti bir saldırıya uğrarsa Rusya asker ve donanma gönderecek, ancak masrafları Osmanlı Devleti ödeyecekti.
  2. Rusya bir saldırıya uğrarsa Osmanlı Devleti boğazları kapatacaktı. (İngiltere ve Fransa`ya karşı)
  3. Bu antlaşma 8 yıl sürecekti.


Bu antlaşma ile boğazlar sorunu ortaya çıkmıştır. Boğazlar sorunu 1841`deki Londra Konferansı tekrar ele alınmıştır.

Osmanlı Antlaşmaları

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.