Hüsamettin Yalhı

Hüsamettin Yalhı (1909, Koyulhisar - 17 Mart 1993, İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk özel girişimcilerinden biri olan Türk sanayici. Babası Mehmet beyin Çanakkale Savaşları'nda şehit düşmesi nedeniyle yetim kalmış, dönemin zor şartları altında tahsilini ve yedek subaylık görevini tamamlayarak, 4 yıl Amasya ve İstanbul Feyziye Mektepleri'nde (bugünkü Işık Lisesi) fizik öğretmenliği görevlerinde bulunmuştur.

Hüsamettin Yalhı (1909 - 1993)

1909 yılında doğan Hüsamettin Yalhı, dönemin zor şartları altında yetişmiş, tahsilini ve yedeksubaylık görevini takiben, 4 yıl Amasya ve İstanbul Fevziye mekteplerinde fizik öğretmenliği görevlerinde bulunmuştur.

Şimdiki Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü`nde fen memurluğu görevindeyken 1935-1937 yılları arasında ölçü ve tartı aletleri nizamnamesini hazırlamıştır. 1955 yılında Teksan Su Sayaçları fabrikasını kurmuştur. 1956 yılından bu yana Türkiye`ye su sayacı ithalatının durdurulmasını sağlayarak Türkiye ekonomisine büyük katkılarda bulunan Hüsamettin Yalhı, 17 Mart 1993 tarihinde vefat etmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hüsamettin Yalhı
Hüsamettin Yalhı