Hüseyin Mayadağ (d. 1915 Selanik - ö. 25 Kasım 1965 İstanbul) Türk Sanat Müziği müzisyenidir. ...

Hüseyin Mayadağ hakkında detaylı bilgi

Hüseyin Mayadağ (d. 1915 Selanik - ö. 25 Kasım 1965 İstanbul) Türk Sanat Müziği müzisyenidir. 1916 yılında ailesi ile birlikte İstanbul'a yerleştiler. Çocukluk ve gençlik yılları İstanbul'da geçti. Udi Faik Fuat Bey'in oğludur. Kendisi de daha henüz on yaşında iken babası ile beraber şarkı geçmeye başladı. Daha sonra İzmir'e giderek Rakım Elkutlu'dan uzun süre musiki dersleri aldı. Aynı zamanda Tokadzade Şekip Bey'den edebiyat dersleri aldı. Bu eğitimi sayesinde bestelerinin güftesini kendisi yazmaya başladı. 25 Kasım 1965 yılında Vatan Caddesi'nde geçirdiği trafik kazasıyla hayat gözlerini yumdu. Şişli Mezarlığı'ndaki aile karbistanına defnedildi. Hüseyin Mayadağ'ın 100 kadar bestesi vardır. Hicaz makmındaki " Söyle Derdini Kaç Yıl Çekecek" ve Hüzzam makamında bestelediği "Hayat Budur Sevgilim" şarkıları ile musiki dünyasında adını duyurdu. }

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Hüseyin Mayadağ maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

1957

1957 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

Tanburi Ali Efendi

TANBURÎ ALİ EFENDİ (1836-1902)Tanburî Ali Efendi,1836 yılında Midilli adasında doğdu.”Enisefendi-zâdeler”den olup Hâfız Bekir Efendi’nin oğludur.İlkokula başlamadan önce “hâfız” oldu.

Rakım Elkutlu

Rakım Elkutlu 1869 yılında İzmir'de doğdu. Babası İzmir'in tanınmış ailelerinden Hisar Câmii imam ve hatîbi Şuayib Efendi, annesi Sıdıka Hanım'dır. İlkokulu mahallesinde bitirdikten sonra, orta öğrenimini İzmir İdadisi'nde tamamladı.

Besteciler

Tüm besteciler