Hüsnü Savman

Hüsnü Savman, (1908 - 1945) Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün unutulmaz oyuncularından. Beşiktaş’ta Baba lakabının verildiği ilk oyuncu olarak Baba Hüsnü olarak tanındı.Hüsnü Savman, (1908 - 1945) Beşiktaş Jimnastik Kulübü`nün unutulmaz oyuncularından. Beşiktaş`ta Baba lakabının verildiği ilk oyuncu olarak Bana Hüsnü olarak tanındı.

1908 yılında Gönen`de doğdu. Beşiktaş`ın Bandırma deplasmanına gidişinde Kulüp yetkilileri tarafından beğenilerek, kulübe kazandırıldı. 19 yaşındayken Beşiktaş`ın A takımına alındı. 1926`dan 1943 sonuna kadar 17 yıl Beşiktaş formasıyla genellikle solbek, bazı maçlarda da santrfor olarak oynadı.

Beşiktaş`ın ilk milli futbolcusu oldu. 8 kez A Milli forma altında görev yaptı, 3`ünde sahaya kaptan olarak çıktı. Kısa sürede kulübün sembol isimlerinden biri haline geldi. Uzun süre Beşiktaş`ın kaptanlığını yaptı. Hüsnü Savman, 1 kez Türkiye Birinciliği, 1 kez Milli Küme, 6 kez İstanbul Ligi ve 1 kez de İstanbul Şildi şampiyonluğu yaşadı. 1945 yılında, futbolu bıraktıktan kısa bir süre sonra, henüz 37 yaşındayken öldü.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hüsnü Savman
Hüsnü Savman