Hızlı Moda (Fast Fashion)Son zamanlarda konfeksiyon sektöründe hızlı modadan(fast fashion) ve bu anlayışı başarıyla uygulayan firmalardan bahsedilmektedir.Hızlı moda; en yeni, en son moda ürünleri, uygun fiyatlarla, alışveriş özgürlüğü ve heyecanı yaratacak tarzda şık mağazalarda müşteriyle buluşturma olarak da tanımlanabilir.

Hızlı moda

} Hızlı Moda (Fast Fashion) Son zamanlarda konfeksiyon sektöründe hızlı modadan(fast fashion) ve bu anlayışı başarıyla uygulayan firmalardan bahsedilmektedir.

Hızlı moda; en yeni, en son moda ürünleri, uygun fiyatlarla, alışveriş özgürlüğü ve heyecanı yaratacak tarzda şık mağazalarda müşteriyle buluşturma olarak da tanımlanabilir.

Bütün dünyada olduğu gibi İngiltere bu global fast fashion akımından oldukça etkilenmiş, hazır giyim pazarı yabancı fast fashion perakendecilerin istilasına uğramış durumdadır. Sadece İngiltere`nin değil aynı zamanda Avrupanın en büyük moda firması olan Marks&Spencer bile, İngiltere ve avrupa hazır giyim pazarındaki pazar payını H&M, GAP ve Zara gibi yabancı fast fashion zincirlere kaptırmaya devam etmektedir. Mintel`in en son araştırma sonuçlarına göre, 2002 yılı rakamlarına göre avrupanın en büyük 3 hazır giyim firması şu şekilde sıralanmaktadır:

1. M&S 5,9 milyar Avro

2. C&A 4,9 milyar Avro (-% 5)

3. H&M 4,7 milyar Avro (%91)

Diğer Fast Fashion zincirleri ise

Zara 3,2 milyar Avro (%146)

Mango 950 milyon Avro (%103)

1998-2002 yılları arasındaki büyüme miktarlarına bakıldığında %146 ile dünyanın en hızlı büyüyen moda firması İspanyol Zara olmuş, bunu %103 ile yine İspanyol Mango ve %91 ile İsveç firması H&M izlemiştir. Diğer taraftan M&S ve C&A pek çok Avrupa ülkesinden çekilmiş, aynı dönem içerisinde C&A %5 küçülmüştür.

Bugün, müşterinin nabzını her an elinde tutan, doğru ürünü, doğru zamanda, doğru fiyatta, doğru pazara sunan firmalar başarılı olmakta ve hızla büyümektedir. Her geçen gün tüketiciler daha da bilinçlenmekte, onları tatmin etmek daha da zorlaşmaktadır. Artık son kullanıcılar, giyim ve tekstil ürünlerinden daha yüksek kalite ve daha fazla görsel ve fonksiyonel performanslar talep eder hale gelmişlerdir. Tüketiciler her geçen gün moda ürünlerinde daha fazla çeşit ve alternatif aramaktadırlar. Bu durum üreticileri ve perakendecileri, bir taraftan model başına üretilecek sipariş miktarlarını düşürmeye, diğer taraftan model sayısının/çeşitliliğinin arttırılmasına itmektedir.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar