H��Seyin Baradan-��Ekilin Aradan

Pupa (seyir)

Pupa, denizcilikte yelkenli teknelerin seyirlerinden birinin adı. Pupa sözcüğü geminin kıç kısmı anlamına gelir. Pupa seyir buradan yola çıkarak, "arkadan esen rüzgâr ile seyir" anlamına gelir.

Gökmen H. Karadağ

Gökmen H. Karadağ 1970`de Erzurum`da doğdu.

Gökmen Karadağ

Los Angeles sınıfı denizaltı

Los Angeles sınıfı (688 sınıfı olarak da bilinir) ABD Deniz Kuvvetleri'nde 1976 yılından bu yana görev yapan bir nükleer denizaltı sınıfıdır. İnşa edilen 62 üyesinin 45'i halen hizmette olan sınıf, bu özelliğiyle dünyanın en kalabalık nükleer denizaltı fi...

Hüseyin Baradan-Çekilin Aradan

Hüseyin Baradan-Çekilin Aradan, Oyuncu Hüseyin Baradan'ın ismine kafiyeli olarak Çekilin Aradan adının konduğu, oyuncunun ilk başrolünü oynadığı komedi filmdir. Film Aram Gülyüz yönetmenliğinde 1965 yılında çekilmiştir.

Aksiyoloji

Aksiyoloji (Yunanca ἀξίᾱ, axiā, "değer"; ve -λογία, -logia, "bilim") etik ve estetik olmak üzere ikiye ayrılır. Etik, insanların ahlaki değerlerini sorgular, estetik ise neyin güzel olduğuyla ilgilenir.

piç

Birbiriyle evli olmayan ana ve babadan doğmuş (çocuk): — Ni­kâhlı nikâhsız… Hatta piç te olsa çocuğu­mu düşürmiyeceğim… Anladın mı? (H. E. Adıvar).

Seyid riza

Seyit Rıza (Seyid Rıza ya da Pir Sey Rıza) (1863; Lirtik köyü, Ovacık, Tunceli- 15 Kasım 1937, Elâzığ), Türkiye'nin ilk dönemlerinde rejime karşı çıkarılan isyanlardan biri olan Dersim İsyanı'nın liderlerinden olması sebebi ile idam edilen Alevi-Zaza aşir...