Habeas corpus, gelenek hukukunda, bir mahkeme ya da yargıçça çıkarılan ve gönderildiği kişi ya da kurumdan gözaltında tuttuğu kişiyi belirli bir amaçla mahkeme önünde hazır bulundurmasını isteyen yazılı ve yargısal emir. Geçmişte olduğu gibi bugün de çok değişik alanlarda başvurulan yargısal emrin en önemli türü, birey özgürlüğünü çiğneyici işlemleri gidermek için bir tutuklamanın yasallığını yargıç kararına bağlayan ''habeas corpus'' 'tur. ...

HABEAS CORPUS (türkçe) anlamı
1. mahkeme talep.
n. habeas corpusn. habeas corpusn. habeas corpus,
Habeas corpus (fransızca) ingilizcesi
1. (m) n. habeas corpus,
Habeas corpus tanım:
Kelime: ha·be·as cor·pus
2. Söyleniş: 'hA-bE-&
3. s-'kor-p&
4. s
5. İşlev: noun
6. Kökeni: Middle English
7. from Medieval Latin
8. literally
9. you should have the body (the opening words of the writ)
10. 1 : any of several common-law writs issued to bring a party before a court or judge
11. especially : HABEAS CORPUS AD SUBJICIENDUM
12. 2 : the right of a citizen to obtain a writ of habeas corpus as a protection against illegal imprisonment
13. ,n. habeas corpus
14. n. habeas corpus
n. habeas corpus,
Habeas corpus (fransızca) ingilizcesi
15. (m) n. habeas corpus,
Habeas corpus (ingilizce) fransızcası
1. habeas corpus (loi anglaise de 1679 qui fonde la liberté individuelle)
Habeas corpus (ingilizce) almancası
1. Habeaskorpusakte
2. Anordnung eines Haftprüfungstermins
Habeas corpus (ingilizce) italyancası
1. habeas corpus
Habeas corpus (ingilizce) ispanyolcası
1. hábeas corpus
Habeas corpus (ingilizce) portekizcesi
1. habeas corpus (garantia constitucional outorgada em favor de quem sofre ou está na iminência de sofrer coação ou violência na sua liberdade de locomoção por ilegalidade ou abuso de poder)
Habeas corpus (ingilizce) flemenkcesi
1. bevelschrift tot voorleiding

Habeas Corpus hakkında bilgiler

Habeas corpus, gelenek hukukunda, bir mahkeme ya da yargıçça çıkarılan ve gönderildiği kişi ya da kurumdan gözaltında tuttuğu kişiyi belirli bir amaçla mahkeme önünde hazır bulundurmasını isteyen yazılı ve yargısal emir. Geçmişte olduğu gibi bugün de çok değişik alanlarda başvurulan yargısal emrin en önemli türü, birey özgürlüğünü çiğneyici işlemleri gidermek için bir tutuklamanın yasallığını yargıç kararına bağlayan habeas corpus 'tur. Angloamerikan hukuk sistemini benimsemiş ülkelerde tanınmış olan habeas corpus güvencesi, Roma-Germen hukuk sistemine bağlı ülkelerde genellikle yer almaz. Ama bunlar arasında da habeas corpus benzeri usul güvencelerini tanıyanlar vardı. == Dış bağlantılar == * www.avukatmetinfeyzioglu.com/yayinlar/habeas_corpus_kurumu.DOC * http://www.canaktan.org/hukuk/insan_haklari/magna-carta/habeas_corpus.htm

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Habeas corpus maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Corpus

''Corpus'' veya korpus (Latince çoğulu ''corpora'', İngilizce çoğulu ''corpuses'' veya ''corpora'') Latince'de gövde anlamına gelmektedir. Şu anlamlara gelebilir: