Haber, güncel ve ilginç bir olayın olduğunca nesnel ve gerçeğe uygun bir biçimde sunulmasıdır. Haber metninde her türlü taraflı değerlendirmelerden ve söz oyunlarından uzak durulur. Metin kısa, haber dili de yalındır. ...

HABER (türkçe) anlamı
1. Hâriçten insanın fikrine intikal eden ilim.
2. Yeni havadis. Ağızdan ağıza nakledilen söz.
3. Peyam. Peygam. Nebe'. İlim ve malumat. Bilgi.
4. Hadis
5. Resul-i Ekrem Aleyhissalatü Vesselâm'ın sözü.
6. Edb: Hâdiseyi bildiren fiil veya cümle.
7. Gr: Müsned. Mübtedanın mukabili. Bir isme yakıştırılan sıfat. Allah büyüktür cümlesinde: Allah
8. mübteda
9. büyüktür
10. onun haberidir. Bu
11. mübteda ise beraber tam bir cümle teşkil eden
12. merfu' bir isim
13. fiil veya cümle olabilir. (Bak: Müsned)
HABER (türkçe) anlamı
14. yeni olmuş bir olayın ilk duyurusu
15. olan biten
16. salık
17. dilden dile dolaşan söz
18. söylenti
19. bilgi
20. yüklem
21. birinin ne durumda olduğu hakkında elde edilen bilgi
22. iletişim ya da yayın organlarıyla yurt içi ya da dışında olanlarla ilgili verilen bilgi.
HABER (türkçe) ingilizcesi
1. v. have
2. possess
3. get
4. liven. news
5. information
6. knowledge
7. report
8. communication
9. datum
10. gen
11. griff
12. griffin
13. info
14. item
15. message
16. word
17. tidings
18. announcement
HABER (türkçe) fransızcası
1. nouvelle [la]
2. message [le]
3. connaissance [la]
4. (TV) informations
5. annonce [la]
HABER (türkçe) almancası
1. n. Ausrichtung
2. Aussage
3. Benachrichtigung
4. Bericht
5. Bescheid
6. Bestellung
7. Botschaft
8. Bulletin
9. Kunde
10. Mär
11. Mitteilung
12. Nachricht
13. Neuigkeit
14. Report
15. Unterrichtung
16. Wissen

Haber hakkında detaylı bilgi

Haber, güncel ve ilginç bir olayın olduğunca nesnel ve gerçeğe uygun bir biçimde sunulmasıdır. Haber metninde her türlü taraflı değerlendirmelerden ve söz oyunlarından uzak durulur. Metin kısa, haber dili de yalındır.

Bu haber tekniği son derece katı kurallara tabidir. Haberi yazan kişinin, sahip olduğu yaratıcılık alanı sınırlıdır. "``Okurlarımız için yazıyoruz, hakkında yazı yazdıklarımız için değil``" görüşü hakimdir. Nitekim hatır için gazetecilik yapmak sakıncalıdır. Bir kısa ya da karmaşık haber metninde uyulması gereken kurallar şunlardır:

  • Güncel, haber yeni olmalı ve kolay iletilebilmelidir.
  • Konu ilginç olmalıdır.
  • Konu önemli olmalıdır.
  • Konu ilinti yaratmalıdır.
  • Konu kısa ve öz olmalıdır.
Haber katıksız gerçekleri iletir. Olası olduğunca 5N 1K kuralına uymalıdır: ``Kim? Ne, Ne zaman? Nerede? Nasıl? Neden? - ``Nereden`` sorusu kaynağa yönelik sorudur.

;Örneğin:``27 yaşındaki İstanbul`lu A.K. çarşamba gecesi özel otosuyla Bodrum yakınlarında geçirdiği kaza sonucu hayatını yitirdi. Polisin yaptığı açıklamaya göre, sol virajı çok açıktan almaya çalışırken sağdaki bankete düştüğünde A.K, Türkbükü istikametine doğru yol almaktaydı. Direksiyonu düzelttikten hemen sonra aracı kaymaya başladı ve hızla bir duvara çarptı.`` == Kaynakça

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki haber maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Haber Kipi

Bildirme eki "-dir" ile karıştırılmamalıdır. Haber kipi veya bildirme kipi, Türkçede fiillerin zaman eklerinden birini taşıyan, yani zaman anlamı taşıyan hallerinden her biri.

Haber Sunucuları Nedir

İngilizce ismi olan "news server" da çok kullanılır. Basitçe anlatırsak, Internet'e sürekli bağlı bir bilgisayarda haber sunucusu (news server) adı verilen yazılımlarla oluşturulmuş çeşitli alanlar (haber grupları) olduğunu düşünün. Her alanın da içereceği mesajları ifade ...

İhlas Haber Ajansı

İhlas Haber Ajansı'nın en kısa vadede hedefi ise dünyanın en büyük ve en hızlı haber ajansı olarak abonelerine hizmet vermektir.Türkiye'deki en kapsamlı haber ajansı olan İHA, profesyonel kadrosu, modern teknolojik cihazlarla donatılmış yurt içinde ve yurt dışındaki 145 büro, ...

Haber Siteleri

Türkçe haber yayını yapan siteler. Popüler haber siteleri kalın yazı karakteri kullanılarak vurgulanmıştır. Linklere tıklandığında bu pencerede farklı bir site açılacaktır.

Aktif Haber

Aktif Haber, Türkiye'nin sayılı ulusal haber portallarından biridir. 2004 yılında Ankara'da kurulmuştur. Halen günlük 500.000'den fazla ziyaretçisi vardır.

Bursa Haber (gazete)

Bursa Haber, çeşitli adlarla 1994 yılından beri Bursa`da yayınlanan bir yerel gazetedir.Bursa`nın eski yerel gazetelerinden Hakimiyet, 1974`te el değiştirmiş ve Bursa Hakimiyet adı ile yayın yaşamını sürdürmeye başlamıştı.

Cihan Haber Ajansı

Cihan Haber Ajansı (CİHAN), yayın hayatına 1 Ocak 1994 tarihinde başlayan, uydu ve İnternet üzerinden 24 saat aralıksız yazılı, fotoğraflı ve görüntülü haber servisi yapan Türk haber ajasıdır.

Doğan Haber Ajansı

Doğan Haber Ajansı, 1999 yılında Hürriyet Haber Ajansı ile Milliyet Haber Ajansı`nın birleşmesi ile kurulan, Doğan Grubu`na ait Türk haber ajansıdır.

Haber 7

Kanal 7 yayın grubunun haber ağırlıklı yayın yapan televizyonu ve internet portalı.

Haber Türk Radyo

Habertürk Radyo, merkezi İstanbul'da olan, Habertürk TV ve internet sitesine ait radyo kanalıdır. Ayrıca Türksat 4A Uydusu üzerinden de dinlenebilmektedir.

Objektif Haber Gazetesi

Objektif Haber Gazetesi, 13 Aralık 2001`de yayın hayatına başlamış olan ve Büyükliman yöresinde 15 günde bir çıkmakta olan gazetedir. Sahibi Muhammet Taş`dır.