Hahutzade Ahmet Nuri Efendi

Kısaca: Hahutzade Ahmet Nuri Efendi (Hahozade de olabilir) T.B.M.M. 1. Dönem'de Batum milletvekilliği yapmış, Meclis'in en genç milletvekillerinden biri olmuştur. Ancak hakkındaki bilgiler boş, kendisi arazi ve kayıptır. Akıbeti bilinmemektedir. ...devamı ☟

Hahutzade Ahmet Nuri Efendi
Hahutzade Ahmet Nuri Efendi

Hahutzade Ahmet Nuri Efendi (Hahozade de olabilir) T.B.M.M. 1. Dönem'de Batum milletvekilliği yapmış, Meclis'in en genç milletvekillerinden biri olmuştur. Ancak hakkındaki bilgiler boş, kendisi arazi ve kayıptır. Akıbeti bilinmemektedir.

1887'de Çoruh-Çürüksu'da doğdu. Hahutzade Mahmut Efendi'nin oğludur. 4-11 Eylül 1919 tarihlerinde Mustafa Kemal Paşa başkanlığında toplanan Sivas Kongresi'ne Bursa delegesi olarak katılmıştır. Ankara Fetvası'nı "Darülhilafe Medresesi Muallimlerinden Ahmed" ismiyle imzalamıştır. Dolayısıyla dini kimliği bulunmaktadır.

33 yaşında iken, T.B.M.M. 1. Dönem Batum Milletvekili seçilmiştir. 3 Haziran 1920'de Meclis'e katıldığı bilinmektedir. Hal Tercümesi Kağıdını doldurmamış olması dolayısıyla özgeçmişine dair bir bilgi edinilemediği gibi nüfus kaydı da bulunamamıştır. 13 Temmuz 1920'de PTT komisyonuna seçildiği, 9 Eylül 1920'de memuren bila müddet -süresiz- mezuniyetine karar verildiği, II. yılda beş kez yoklamalarda bulunmadığı, üç ay izin aldığı, III. yılda sekiz ay, son yılda yine üç ay izinli olduğu, 4 Mart 1922'de Şeriye-Evkaf komisyonlarına seçildiği, ancak bulunamadığı kayıtlıdır.

Kaynakça: http://www.diyanet.gov.tr Diyanet İşleri Başkanlığı

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Hahutzade Ahmet Nuri Efendi Resimleri