Hair Metal

Kısaca: Daha çok "Glam Metal" olarak bilinen bir alt türdür. Özelliklerine gelinirse, ne gitarları heavy veya thrash metal kadar bozulmuş(distortionlu), ne de vokalleri death veya black metal gibi brutaldir, zira pop etkileşimli bir alt türdür. Gitarlar hard rock un biraz daha sertleştirilmiş halidir ve vokaller iste daha çok kadınsı çığlıklara benzer. ...devamı ☟

}Daha çok "Glam Metal" olarak bilinen bir alt türdür. Özelliklerine gelinirse, ne gitarları heavy veya thrash metal kadar bozulmuş(distortionlu), ne de vokalleri death veya black metal gibi brutaldir, zira pop etkileşimli bir alt türdür. Gitarlar hard rock un biraz daha sertleştirilmiş halidir ve vokaller iste daha çok kadınsı çığlıklara benzer. Bu taraftan bakıldığında vokal performansı olarak en çok zorlayan türlerden biridir zira aşırı tiz ses kullanımı olabilir ve bu da insan gırtlağını(haliyle) zorlayan bir hadisedir. Bunun dışında ise, görsel olarak insanların dikkatini farklı(!) bir şekilde çekmeyi amaçlamışlardır. Kabarık permalı saçlar, aşırı feminen makyaj ve spandex pantolonlar, ilgiyi istedikleri şekilde mi getirdi bilinmez, ancak bayağı ilgi topladıkları kesin.

Ayrıca, şaşırtıcı olabilir fakat bu türü başlatan gruplar(ki bu tarz gruplara örnek olarak KISS, Twisted Sister, Saxon, Def Leppard, Poison örnek verilebilir.), müzik dünyasında çok büyük etkileşimler yaratmış, kendi türleriyle çok ilgisiz gruplara bile gerek müzikal olarak, gerekse sahne duruşu ve makyaj konusunda ilham vermişlerdir. Bu gruplardan etkilenen gruplar arasında en başta, progresif death metalin kurucusu olan DEATH grubunun vokal/gitaristi Chuck Schuldiner getirilebilir. Bunun dışında, günümüz piyasasının bilumum makyaj yapan death ve black metal grupları, makyaj stilinde (özellikle KISS olmak üzere) hair metal gruplarından etkilenmişlerdir(ki inanmayanlar gidip bu grupların röportajlarını okuyabilir, çok büyük bir kısmı özellikle KISS fan ı olduklarını ve müziğe başlamalarında bu grubun öneminin büyük olduğunu söyler).

Ancak önemli olan şudur ki, bu tür ismen çok benzer göründüğü "Glam Rock" la karıştırılmamalıdır. Glam rock denilen tür, çok daha farklı bir tarzdır. 1970`lerin fenomeni olan glam rock, temelde cinsiyetler arasındaki farkın belirsizleştirilmesine çalışmış, bu sebeple de glam metal dönemi öncesinde makyaj ve feminen kıyafet akımının başlamasına yol açmıştır. Ancak Glam Metal döneminde, bu görsellik uç noktalara ulaşmıştır. Bu u açıdan, glam rock u Glam Metal in öncüsü olarak tanımlayabiliriz. Ancak görsellikte de en önemli fark, Glam Metal yapan gruplarda feminen görüntüye rağmen, yine de maço ve kaba bir davranış görülmesidir.

Glam rock un temel taşlarına gelince, en başta David Bowie, T Rex, Slade, Roxy Music ve en önemli ilham kaynağı olarak Velvet Underground sayılabilir. Velvet Underground dan ilham alan grupları saymak gerekirse, Rem, U2, Sonic Youth, David Bowie, Joy Division , Sisters of Mercy, Bauhaus, Nirvana, Sex Pistols, Roxy Music, Stooges, Pixies, Placebo, Smashing Pumpkins, Iggy Pop, Echo & The Bunnymen, Spiritualized, Spaceman 3, Brian Eno, Smiths, Morrissey, Siouxsie & The Banshees, Violent Femmes, My Bloody Valentine, Strokes, Birthday Party, New York Dolls, Nick Cave, Jesus & The Mary Chain, Television, Ramones, Yo La Tengo, Cabaret Voltaire, Patti Smith, New Order, Feelies, Luna, Galaxy 500, Psyhedelic Furs, Suicide örnek verilebilir. Bu da rock ve metal müziğin alt türlerinin birbiriyle ne kadar etkileşim içinde bulunduğunu bize gösterir. Glam rock, punk tan new wave a kadar uzanan bir yelpazeyi etkilemiş bir müzik türüdür. }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

müzik

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.