--}}

Haldun Domaç

Haldun Domaç, (d.Haldun Domaç, (d. 1957, Giresun) Türk spor yazarı ve yorumcusu.

İlk yıllar

2 Ağustos 1957`de Tirebolu`da Yeniköy Mahallesinde doğdu. Adliye Yazı İşleri Müdürlerinden Atilla ve (aslen Rizeli olup, İstanbul doğumlu) Güler (Babalı) Domaç`ın oğludur. İlkokula Bulancak Atatürk ilkokulunda başlayan Domaç, Fatih Ulubatlı Hasan İlkokulu 1967, Ahmet Rasim Ortaokulu 1971, Pertevniyal Lisesi 1974, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 1979 mezunudur. Öğrencilik yıllarında iki yıl (1975-1977) SSK Eminönü Şubesinde memur olarak çalıştı.

Sporculuk yılları

Haliç, Yavuz Sultan Selim, Süleymaniye, Sirkeci, Aksaray ve Çırçır Kulüplerinin amatör takımlarında, Sarıyer Spor Kulübünün profesyonel kadrosunda futbol oynadı. İstanbul Bölge Hakemi ve (B) Antrenör Kursu`ndan mezun oldu. Bilek Güreşi Organizasyonu kurucuları arasında yer aldı ve Bilek Güreş Hakemliği ve Bilek Güreş Antrenörlüğü, Herkes İçin Spor Federasyonu Bilek Güreşi Dalı Merkez Hakem Komitesi Başkanlığı yaptı.

Gazetecilik

Günaydın Gazetesi`nde Reklam Pazarlamacısı, Ekonomi ve Spor Muhabirliği (1979-1988); Gölge Adam Gazetesi`nde Spor Müdürlüğü (1986-1988); Türk Spor Ajansı`nda Yazı İşleri Müdürlüğü (1988-1989); Fotospor Gazetesi`nde Haber Müdürü (1989-1991); Futbol Federasyonu`nda Basın Danışmanı (1992); Cumhuriyet Gazetesi`nde Spor İstihbarat Şefi (1992-1993); İOOHDK`da İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü (1993-1996); Power FM de Haber Müdürü (1994-2001); Spor Gazetesi (1995-1996) Fanatik, Fotomaç ve Sabah`ta Spor Yazarı; Show TV`de Spor Servisi Yönetmeni (1996); Kanal D TV`de Spor Servisi Müdür Yardımcısı (1996-1998) görevlerinde bulundu. TV programlarında yayınlanan Futbol Albümü`nde (TRT) Yönetmen Yardımcısı; Yaşasın Spor`da (TRT) Program Sorumlusu; Tele Kritik`te (TGRT) Haber Sorumlusu; Markaj`da (Show TV) Haber Müdürü; Lig Dosyası`nda (Flash TV) Program Yorumcusu ve Sunucusu; Televole, High-Life, Neler Oluyor Hayatta ve İnsanlar Yaşadıkça (Kanal D),Yapımcı, Spor Stüdyosu (TRT) Yorumcu, Futbol Vizyon (TRT) Yapımcı ve Sunucu olarak bulundu. İstanbul Üniversitesi BESYO (Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu)ve İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisia€¦ Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü (1994-1996), Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi , Türkiye Spor Yazarları Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Futbol Adamları Derneği, Türkiye Antrenörler Derneği, Basın Konseyi Bireysel üyesi. Çeşitli kurumlar tarafından yapılan yarışmalarda atletizm, basketbol ve futbolda renkli ve siyah-beyaz fotoğraf dallarında ödülleri, TSYD tarafından düzenlenen yarışmada radyo dalında birinciliği bulunmaktadır. Gazete ve dergilerde ek olarak verilen ``Nasıl Futbolcu Olunur``, I-II (İstanbul, ts.), ``Fenerbahçe-Galatasaray Rekabeti`` (İstanbul, ts.), ``Fenerbahçe-Beşiktaş Rekabeti`` (İstanbul, ts.,), ``Beşiktaş-Galatasaray Rekabeti`` (İstanbul, ts.), ``Galatasaray Tarihi`` (İstanbul, ts.), ``Avrupa Futbol Şampiyonası Kitapçığı`` (İstanbul, ts.) adlı çalışmaları hazırladı. doğumlu Sevginur Müftüoğlu Domaç ile olan evliliğinden (12 Aralık 1984) Emrecan (01 Ocak 1986) isimli çocukları oldu.Sürekli Basın Kartı sahibi.

türk-yazar-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Haldun Domaç
Haldun Domaç