Halepçe'ye zehirli gaz saldırısı

Halepçe'ye zehirli gaz saldırısı, Halepçe Katliamı olarak da bilinir.

Halepçe'ye zehirli gaz saldırısı

thumb|100px|`Kimyasal Ali` İran-Irak Savaşı esnasında, Saddam Hüseyin, 1986-1988`de Irak`ın kuzey bölgeside oturan Kürtlere karşı El-Enfal Harekatı adlı imha operasyonu düzenlendirdi. Saddam Hüseyin`nin 23 Şubat - 6 Eylül 1988 arasında El-Enfal Harekatını şiddetlendirdiği dönemde Mart ayın ortasında İran Ordusu `Zafer-7` Harekatı adlı genel taarruzu başlattı. Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği`ne bağlı Peşmergeler de İran Ordusu ile işbirliği yaparak Halepçe kasabasına girdi.

Saddam Hüseyin İran Ordusu`nun ilerlemesini durdurmak için Irak Ordusu`nun Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgeneral Ali Hasan al-Majid al-Tikriti (Batı medyası tarafından `Kimyasal Ali` lakabı takıldı)`e zehirli gaz bombalarıı kullanmayı emretti.

16 Mart 1988`de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına karşı bombarıman düzenlendi. Halepçe sakinleri (çoğunluğu çocuk ve kadın), İran askerler ve Peşmergeler arasında 5.000`den fazla insanın öldürülüp 7.000`den fazla insanın yaralandığı tahmin edildi. Ancak Irak Savaşı`ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha büyük olduğu tespit edilmektedir.

19 Ağustos 1988`de Irak ve İran ateşkes anlaşmasını imzaladılar. Irak Ordusu ateşkesten 5 gün sonra Halepçe`yi geri aldı ve bu işgal esnasında 200 sakinin öldürüldüğü söylenmektedir.

Süleymaniye Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Fuat Baban, 7 Aralık 2002 tarihli `The Sydney Morning Herald` gazetesine verdiği `Experiment in Evil` başlıklı makalesinde, Halepçe`de özürlü doğum oranının Hiroşima ve Nagasaki`nin 4-5 katı olduğunu iddia etti. Amerika ise bu iddiayı suistimal ederek Zayıflatılmış Uranyum mermilerini kullanmasını meşrulaştırmaya çalıştı.

Mart 2007`de Halepçe`yi ziyaret eden bir Japon heyeti Hiroşima`ya yapılan atom bombası saldırısı`ndan hasar gören Aogiri (İmparatoriçe Pavlonyası)nin fidesini hediye etti.

Pelletier iddiası

2004`te CIA`nın eski Ortadoğu`dan sorumlu yüksek araştırmacısı ve 1988-2000 arasında Amerika Kara Harp Okulu öğretim üyesi görevinde bulunmuş olan Prof. Stephen Pelletier tarafından hazırlanan ve söz konsu zehirli silahların İran`a ait olduğunu gösteren rapor açıklandı.

Tarık Aziz`in İran`ı suçlamasıAljazeera.net, 5. Mí¤rz 2007

Kaynak

İngilizce wikipedia "Halabja poison gas attack" maddesi

İlgili Şarklar

Şivan Perwer, `Helepçe` Hasan Hüseyin Demirel:Halepçe (sessiz tanık-1989)

İlgili filmlerLinkler

savaş-taslak tarih-taslak Irak-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar