--}}

Halil Paşa

Halil Paşa 1857 yılında İstanbul'da doğdu, 1939 yılında öldü. 1876 yılında kolağası rütbesiyle Askeri İdadiye resim öğretmeni olduğunda, dar vee sınırlı alanda ilerlemenin mümkün olmadığını anlayınca Paris'e gitti. 1908 yılında emekli oldu ve sanata yöneldi. Sanata meraklı öğrencilere resim dersleri verdi ve ilk kadın ressamlardan Müfide Kadri de Halil Paşa'nın öğrencisidir.

Halil Paşa 1857 yılında İstanbul'da doğdu, 1939 yılında öldü. 1876 yılında kolağası rütbesiyle Askeri İdadiye resim öğretmeni olduğunda, dar vee sınırlı alanda ilerlemenin mümkün olmadığını anlayınca Paris'e gitti. 1908 yılında emekli oldu ve sanata yöneldi. Sanata meraklı öğrencilere resim dersleri verdi ve ilk kadın ressamlardan Müfide Kadri de Halil Paşa'nın öğrencisidir. Asker ressamlar kuşağının son önemli temsilcisidir. Başta manzara, portre türünde önemli yapıtlar bırakmıştır. Resimlerinin bütünüyle izlenimci tekniği yansıtması nedeniyle bu yolu açanlar arasında yer alır. Boğaz'ın şiirli ışığını ilk keşfeden o olmuştur.

Ressam Halil Paşa 20 Ağustos'ta İstanbul'da 82 yaşında öldü. Türk izlenimcilerinin öncüsü sayılan ressam aynı zamanda Türk resminde ışık sorunu üzerinde çalışan ilk sanatçıydı. 1852' de İstanbul' da doğan Halil Paşa askeri rüştiyeyi bitirdikten sonra Mühendishane-i Berri-i Hümayun' dan teğmen rütbesiyle mezun oldu ve yüzbaşı olarak Askeri Lise'de resim öğretmenliğine başladı. Daha sonra çağdaş sanat eğitimi için Paris' e gönderildi. 1888'de Paris Dünya Sergisi'nde bir resmi ile madalya kazandı. Ayrıca Paris'teki Salon des Artistes Français' de (Fransız Sanatçılar Salonu) sergilenen “Madam X” portresiyle bronz madalya aldı. Viyana'daki uluslararası sergide natürmort tablosuyla birinci oldu. 1906'da paşalığa yükseltildi ve Harbiye Mektebi'ne resim öğretmeni olarak atandı. Ancak, iki yıl sonra Meşrutiyet'in ilanıyla çıkarılan bir yasaya dayanılarak rütbesi albaylığa indirilince ordudan ayrıldı ve bütünüyle resme yöneldi. Bir süre Sanayi-i Nefise Mektebi'nde resim öğretmenliği ve müdürlük görevlerinde bulundu. Yaşamının son yıllarında Mısır'a giderek burada çok sayıda manzara resmi yaptı. Manzara ve natürmort resimlerinin yanı sıra yalın ve gerçekçi tarzda çalıştığı portreleri de vardır. 


Türk tarihinde Halil Paşa olarak anılan birden fazla kişi bulunmaktadır. Bunlar;


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.