Halkın Sesi Partisi

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti), Türkiye'de 1 Kasım 2010 tarihinde kurulan, 19 Eylül 2012 tarihinde kapatılan bir siyasi parti.

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti), Türkiye'de 1 Kasım 2010 tarihinde kurulan, 19 Eylül 2012 tarihinde kapatılan bir siyasi parti. Tarihi 1 Kasım 2010 tarihinde Ankara'da, Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un başlattığı "Medeniyet Siyaseti Hareketi"nin çalışmaları sonucunda kuruldu. Kurucu Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, kısaltması "HAS Parti" olan partinin amblemi; adalet ve medeniyet güneşi idi. Partinin ilk olağan büyük kongresi kuruluşunun 28. gününde "Halkın Sesi İktidara" sloganı ile 28 Kasım 2010 tarihinde Ankara Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen kongrede 210 delegenin 207'sinin desteğini alan Numan Kurtulmuş genel başkanlığa seçildi. 235 kişiden müteşekkil olan Kurucular Kurulu'nda HAS Parti ile ilk defa siyasete girecek isimlerin yanı sıra, daha önce bakanlık yapmış 6, milletvekilliği yapmış 37 ve il belediye başkanlığı yapmış 4 isim yer aldı. Has Parti kurucular kurulundaki isimlerin bir diğer özelliği de eğitim alanında. Kurucu üyelerinin yüzde 89'u en az bir üniversite mezunu ve kurucuların yüzde 23'ü yüksek lisans veya doktora derecesine sahip. Kurucular kurulunda 29 avukat, 26 mühendis, 21 akademisyen, 17 eğitimci, 12 yönetici ve 10 doktor bulunuyordu. İki partinin yetkili organlarınca alınan karara göre bir bütünleşme süreci başlamıştır. Delegelerine genel kurul çağrısında bulunan HAS Parti, 19 Eylül 2012 günü gerçekleştirdiği olağanüstü kongrede, geçerli 177 oyun 165'i gereğince 'bütünleşme sebebiyle fesih' kararı alarak kapanmıştır. HAS Parti'nin feshedilmesinin ardından, Numan Kurtulmuş, birçok partiliyle birlikte 22 Eylül 2012 günü düzenlenen törende AK Parti'ye katılmıştır.

Halkın Sesi Partisi ve seçimler

Genel seçimler

Dosya:Has Parti Kongresi 1.jpg|Has Parti Kongresi Dosya:Has Parti Kongresi 2.jpg|Has Parti Kongresi Dosya:Has Parti Kongresi 3.jpg|Has Parti Kongresi Dosya:Has Parti Kongresi 4.jpg|Has Parti Kongresi Dosya:Has Parti Kongresi 5.jpg|Has Parti Kongresi Dosya:Has Parti Kongresi 7.jpg|Has Parti Kongresi Dosya:Has Parti Kongresi 8.jpg|Has Parti Kongresi

Dış bağlantılar

*

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Halkın Sesi Partisi
Halkın Sesi Partisi