ham madde

Hammadde, endüstride bir ürün ya da yapının elde edilmesinde kullanılan gerekli bileşenlerin işlenip elde edilmesinden önceki durumudur. Bu terim çoğu zaman doğadan elde edilen ve henüz işlenmemiş ya da çok az işlem görmüş maddeleri belirtmek için kullanılır.

HAM MADDE (türkçe) anlamı
1. Bir şeyin meydana getirilmesi için işlenilen ana maddelerden her biri.
HAM MADDE (türkçe) anlamı
2. - hammadde.
HAM MADDE (türkçe) almancası
1. n. Rohmaterial
2. Rohstoff
3. Werkstoff

Ham Madde hakkında bilgiler

ham madde ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Hammadde

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hücrelerarası Madde

HAM veya ECM ya da zemin maddeside denilen; bağ dokusu hücreleri tarafından sentezlenen, şeffaf, şekilsiz bir maddedir. Proteoglikanlar (%95 polisakkarit, %5 protein) esas yapısını oluştururlar.

Parçalı Ham Manifesto

Ahmet Güntan`ın kaleme aldığı ve "Parçalı, Ham. Taşıyıcı Monolog" başlığıyla 134 madde altında topladığı kısa yazıları, şairin Parçalı Ham Manifesto`su takip etmiştir. Manifesto Yapı Kredi Yayınları`na ait, Kitap-lık dergisinde Eylül 2005`den itibaren 3 ...

İlk Madde

İlk madde Batı okültizminde materia prima (Latince) adıyla, çeşitli tradisyonlarda değişik adlar altında ifade edilmiş olup, genellikle madde evreninin yaratılmış ilk hali olarak betimlenir. Bu, kendisinde bütün biçimleri, bütün tohumları içeren bir cevherdir.

Yıldızlararası Madde

Yıldızlararası madde, galaksilerdeki yıldız sistemleri arasındaki boşlukta yer alan maddelerdir. Uzay boşluğu sanılan yıldızlararası ortamda madde vardır; ancak, bu maddenin yoğunluğu yıldızlardaki yoğunluktan milyonlarca kat daha azdır. Yıldızlararası madde; gaz ...

Ham

Ham, Nuh'un 3 oğlundan biridir. Oğullarının adları Cush, Mizraim, Fut, ve Kenan'dır.

Swing

Swing 1930`lu yıllarda ortaya çıkan caz akımı. 20. yüzyılın en popüler caz hareketlerinden biri.