Hamedan

Hamedan İran'ın güney doğusunda bir eyalet ve şehir. Hamedan sekiz metropol, on altı şehir, on sekiz ilçe ve altmış sekiz köyden ibarettir. Merkezi Hamedan şehridir.

Hamedan İran'ın güney doğusunda bir eyalet ve şehir. Hamedan sekiz metropol, on altı şehir, on sekiz ilçe ve altmış sekiz köyden ibarettir. Merkezi Hamedan şehridir. Diğer büyükşehirleri şunlardır: Nehavend, Tusirkan, Mulayir, Kebuder, Aheng, Esedabad, Behar ve Rezn.

Görülecek Yerlerİbn-i Sina: Tabip ve filozof Şeyhü’r-Reis Ebu Ali Hasan bin Abdullah bin Sina Hamedan şehrindeki Ebu Ali Sina’nın anıtmezarı meydanındadır. Anıtmezarın planı İslami-İran mimarisinin en eski binası olan Kavus Kümbeti örnek alınarak bir takım cüzi değişikliklerle yapılmıştır.

Fersef Köprüsü: Tusirkan’ın Fersef köyünün güney batısının sonunda, bol suyuyla tanınan Kalkal ırmağının bir kolu üzerinde yer alan bu köprü birçok köyü birbirine bağlamakta, aralarında ulaşımı sağlamaktadır. Köprü Safev^İler dönemine aittir.

Genc-name Yazıtı: Darius ve Hoşayar zamanından kalan Gen-name yazıtları Hamedan’ın beş kilometre batısında, Are Abbas Abad’ın sonunda yer alan Elvend dağının kayalıkları üzerine kazınmıştır. Herbir yazıt üç sütun ve yirmi satırdan oluşmaktadır. Antik Farsça, Babilce ve Antik İlami dilinde yazılmışlardır.

El Sanatları ve Hediyelik: Hamedan’ın en seçkin el sanatları, çanak-çömlekçilik ve çiniciliktir. Bunların yanı sıra, kilim, halı ve elbise dokumacılığı gibi başka sanatlar da Hamedan’ın genelinde mevcut olup genelde aşiretler arasında yaygındır.

Haritası

Hamedan koordinatları: 34.9172220, 48.5750000

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hamedan
Hamedan