Hamidiye, özellikle Sultan II. Abdülhamid`e atfen, çeşitli alanlarda isim olarak kullanılan bir kelimedir: ...

Hamidiye hakkında bilgiler

Hamidiye, özellikle Sultan II. Abdülhamid`e atfen, çeşitli alanlarda isim olarak kullanılan bir kelimedir:}

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Hamidiye maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Hamidiye Alayları

Hamidiye (Hamîdiye) Alayları Sultan İkinci Abdülhamid tarafından Doğu Anadolu ile Filistin ve diğer bölgelerin sosyal, siyâsî ve iktisâdî hayâtını düzenlemek için kurulan teşkilât.

Hamidiye Etfal Hastanesi

Sultan İkinci Abdülhamîd Hanın İstanbul Şişli semtinde yaptırdığı hastâne. İkinci Abdülhamîd Hân, kızı Hadîce Sultan vefât edince bir çocuk hastânesi kurulmasını istedi. İtalyan mîmârı M.Valeuri tarafından plânları hazırlanan hastâne Dr. İbrâhim Beyin kontrolü ...

Hamidiye, Aksaray

Hamidiye, alaca abdul hamit zamaninda kurulmustur adi hamidiye olarak bilinir merkeze bagli 15 km dir adana yolu uzerinde bulunmakta organize sanayiine 2 km

Hamidiye, Eskişehir

Hamidiye, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür. Eskişehir iline 42 km, Mahmudiye ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Hamidiye, Mahmudiye

Hamidiye, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür. Eskişehir iline 42 km, Mahmudiye ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Hamidiye, Merkez

Hamidiye, Aksaray ili Merkez ilçesine bağlı beldedir. Aksaray iline 12 km uzaklıkta, Adana yolu üzerinde bulunmakta ve Aksaray Organize Sanayiine 2 km mesafededir.

Hamidiye, Merkez, Aksaray

Hamidiye, Aksaray ili Merkez ilçesine bağlı beldedir. Aksaray iline 12 km uzaklıkta, Adana yolu üzerinde bulunmakta ve Aksaray Organize Sanayiine 2 km mesafededir.

Hamidiye Alayı

Hamidiye Hafif Süvari Alayları, çalışmalarına 1890 yılında başlanılmış, 1891 yılında fiilen kurulmuş Osmanlı birlikleri. Zaman içinde alay sayısı artarak 1908 yılında 65 olmuştur. Teşkilat büyük ölçüde Vilayat-ı Sitte`nin Erzurum, Van, Bitlis, Diyarbakır ve Erzurum ...

Hamidiye Kahramanı

Hüseyin Rauf Orbay (27 Temmuz 1881, İstanbul - 16 Temmuz 1964, İstanbul), Türk asker, siyasetçi. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, Kurtuluş Savaşı'nda ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde önemli görevlerde bulunmuştur.

Hamidiye Kruvazörü

Hamidiye Kruvazörü, "Abdülhamid kruvazörü" olarak 1903 yılında İstanbul sularına gelerek Osmanlı donanmasına katılan ve 1908 Devriminin ardından adı "Hamidiye" olarak değiştirilen bir gemidir.

Hamidiye, Akhisar

Hamidiye, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Hamidiye, Bigadiç

Hamidiye, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

Hamidiye, Bozüyük

Hamidiye, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür.