Hamidiye Kruvaz��R��

Hamidye

Hamidiye (Farsça: حميديا‎, Hamīdīyā), İran'daın Yezd Eyaleti'nde şehir. Eyaletin Yezd şehristanı'nın Yezd merkezî bahşı'nda bulunan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 27,611 kişi ve 7,252 hanedir.

Hamidiye

Hamidiye, özellikle Sultan II. Abdülhamid`e atfen, çeşitli alanlarda isim olarak kullanılan bir kelimedir:

Hamidiya

Hamidiya veya Hamidiye (Arapça`da Al Hamidiyah) Suriye`nin Akdeniz sahil şeridinde, Lübnan sınırına sadece 3 km. mesafede yaklaşık 8000 nüfuslu bir kasabadır. İsmi Sultan II. Abdülhamid`e atfen verilmiştir.

Amediye

Hamidiye (kruvazör)

Hamidiye Kruvazörü, "Abdülhamid kruvazörü" olarak 1903 yılında İstanbul sularına gelerek Osmanlı donanmasına katılan ve 1908 Devriminin ardından adı ''"Hamidiye"'' olarak değiştirilen bir gemi.

Hamidiye Alayları

Hamidiye (Hamîdiye) Alayları Sultan İkinci Abdülhamid tarafından Doğu Anadolu ile Filistin ve diğer bölgelerin sosyal, siyâsî ve iktisâdî hayâtını düzenlemek için kurulan teşkilât.

Hamidiye, Yazıhan

Hamidiye. 1901 yılında Azerbaycan'in Karabag mevkiinde Caytumas köyünden 40 aile olarak Anadolu'ya göç etmişlerdir. İlk olarak Kars'a daha sonra Muş'a, oradan Elazığ'a ve son olarak da Malatya'ya gelmişler burada 1 yıl kadar kaldıktan sonra Osmanlı İmpara...

Varna Deniz Muharebesi

Varna Deniz Muharebesi ya da ''Drazki'' Saldırısı (Bulgarca: Атаката на Дръзки) dört Bulgar torpido botu ile Osmanlı kruvazörü ''Hamidiye'' arasında Karadeniz'de yaşanan çatışma. Olay 21 Kasım 1912 tarihinde Bulgaristan'ın Varna limanının 32 mil açığında...

Hamidiye, Eskişehir

Hamidiye, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür. Eskişehir iline 42 km, Mahmudiye ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Hamidiye, Merkez

Hamidiye, Aksaray ili Merkez ilçesine bağlı beldedir. Aksaray iline 12 km uzaklıkta, Adana yolu üzerinde bulunmakta ve Aksaray Organize Sanayiine 2 km mesafededir.