Norveç`in balıçılık limanı olan Hammerfest, dünyada Kuzey Kutbu`na en yakın olan şehirlerden birisidir. Bu yüzden hem “Ringalar şehri”, hem de “Geceyarısı güneşi şehri” olarak anılır. Kutup kuşağının buzlu bölgeleri içinde bulunan Hammerfest Limanı, Gulf Stream akıntısının yarattığı ılık iklim alanının da içine girer; bu sıcak su akıntısının etkisiyle liman hiçbir zaman buzlarla kaplanmaz.

Hammerfest Limanı

} }

Norveç`in balıçılık limanı olan Hammerfest, dünyada Kuzey Kutbu`na en yakın olan şehirlerden birisidir. Bu yüzden hem “Ringalar şehri”, hem de “Geceyarısı güneşi şehri” olarak anılır.

Kutup kuşağının buzlu bölgeleri içinde bulunan Hammerfest Limanı, Gulf Stream akıntısının yarattığı ılık iklim alanının da içine girer; bu sıcak su akıntısının etkisiyle liman hiçbir zaman buzlarla kaplanmaz. Bol bol avlanan “Ringa” balıkları, haziran ile ekim ayları arasında, Norveçlilerin “kjel” dediği uzun sırıkların ucuna iplerle deste deste asılıp kurutulur. Hemen her sokakta sopaların ucunda salkım saçak sarkan ringa dizilerine rastlanır. Kasım, aralık ve ocak aylarında Hammerfest`te güneş hiç doğmaz. Bu zaman boyunca uzun kutup gecesi hüküm sürer. Buna karşılık mayıs, haziran ve temmuzda güneş hiç batmaz. Bu üç ay boyunca gece saat onikiye doğru güneş ufku yalayıp geçer ve yeni dönüşünü tamamlamak üzere tekrar yükselir. Şehirliler akşam saatlerinden itibaren, gece olmuş gibi perdelerini örterler.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar