Hanımeli

Hanımeligiller familyasının örneği olan bitki. İlkbaharda başlayarak yazın bir kaç defa çiçek açar. Salkım halindeki ...

Hanımeli

Hanımeligiller familyasının örneği olan bitki. İlkbaharda başlayarak yazın bir kaç defa çiçek açar. Salkım halindeki sarı kırmızı çiçekleri güzel koktuğu için bahçelerde, duvar kenarlarında, ağaç diplerinde yetiştirilir. Tırmanıcı özelliği olduğu için duvar kenarlarını, ağaç gövdelerini ve çardakları süsler.

Hanımeli

hanımeligillerden tırmanıcı, korularda; çalılıklarda yetişen bir bitki (lonicera caprifolium). bu bitkinin güzel kokulu çiçeği.

Hanımeli

Alm. Geissblatt, Jelängerjelieber (n), Fr. Chevrefeuillie (m), İng. Honeysuckle. Familyası: Hanımeligiller (Caprifoliaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara, Batı ve Güney Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu.

Mayıs ve temmuz aylarında pembemsi beyazımtrak-sarı renkli çiçekler açan, 1-3 m yükseklikte, tüysüz veya az tüylü tırmanıcı bir bitki.

Yapraklar gövde üzerinde karşılıklı-çapraz, derimsi, tüysüz ve alt yüzü az tüylüdür. Aşağıdaki yapraklar kısa saplı ve yumurtamsı şekilde olup, yukardakiler ise gövdeyi saracak şekilde tabanlarıyla birleşmiş durumdadır. Güzel kokulu olan çiçekler, tepedeki yaprakların koltuğunda, genellikle üç demet hâlinde, oldukça uzun saplı, başçık tipinde çiçek yaparlar. Çiçekler uzun tüpsü ve sarkık dudaklıdır. Olgunlukta kırmızı renkli üzümsü meyveler verir.

Kullanıldığı yerler: Park ve bahçelerde çiçeklerinin güzel kokusundan dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilir. Tıpta yaprakları gargara yapmak için, çiçekleri antispazmodik olarak, meyveleri de idrar söktürücü ve kusturucu olarak kullanılır.

Hanımeli

Türkçe Hanımeli kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. honeysuckle

Hanımeli

Türkçe Hanımeli kelimesinin Fransızca karşılığı.
chèvrefeuille [la]

Hanımeli

Türkçe Hanımeli kelimesinin Almanca karşılığı.
das Geissblatt

Hanımeli (Rafet El Roman) sözleri

Rafet El Roman tarafından albümünde söylenen Hanımeli adlı şarkının sözleri.

Bu kaçıncı hayalim
Bu kaçıncı günüm
Bu kaçıncı söz veriş yalan

Bir kasvet var havada
Bu sabahı doğuran
Şu ikinci bahar yalan

Ben ipek böceği sense hanımeli
Öğrendim uzaktan seni sevmeyi
Ben razıydım bu rüzgarla gitmeye
Dokunmasanda seni hissetmeye

Bu kaçıncı umudum
Bu kaçıncı baharım
Bu kaçıncı bekleyiş yalan

Bir masal biliyorum
İkimizi anlatan
Sonu iyi bitiyormuş yalan

Yanıtlar