Handel

Georg Friedrich Handel (1685, 1759 ), müzik tarihine opera, oratoryo, kantata, düet gibi vokal eserleriyle geçen Alman klasik batı müziği bestecisidir. 42 yaşından sonra İngiliz vatandaşı olmuş, Georg Friedrich Händel olan adını George Frideric Handel olarak değiştirmişti. Hiçbir ülkenin ulusal biçemini simgelemeyen uluslararası nitelikte bir besteci olan Handel, yaşamında büyük üne kavuşmuş ve ününü ölümünden sonra da sürdürmüştür.

HANDEL (almanca) türkçe anlamı
1. i. iş (m)
2. kavga (m)
3. dalaşma (m)
Handel (almanca) ingilizcesi
1. n. family name
2. George Frederick Handel (1685-1759)
3. German composer of Baroque music who lived most of his life in England
4. composer of the oratorio Messiah
5. George Handel's music,
Handel (almanca) fransızcası
1. n. traite (f)
2. boutique (f)
3. dispute (f)
4. commerce (m)
5. marché (m)
Handel (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. Händel (george friedrich
2. duits componist)

Handel hakkında bilgiler

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Georg Friedrich Handel

Georg Friedrich Händel (1685-1759) Johann Sebastian Bach ile iki ortak yazgıyı paylaşır: Birincisi aynı yılda, 1685'te, doğmuş olmalarıdır. İkincisi ise her ikisinin de yaşamının son yıllarında görme duyusunu yitirişidir. Händel'in çağdaşlarından Bach, İtalyan ve Fransız ...

Dixit Dominus (Handel)

Dixit Dominus, George Frideric Handel tarafından 1707 yılında tamamlanmış HWV 232 numaralı eseri olup ayrıca İncil'de 110 numaralı mezmurdur.

Georg Friedrich Handel Operaları Listesi

Georg Friedrich Handel (d. 23 Şubat 1685 – ö. 14 Nisan 1759) tarafından hazırlanmış olan opera eserlerinin tam bir listesidir. Özel olarak belirtilmemişse, bütün bu operaları opera seria janrından üç perdelik eserlerdir.

Nisi Dominus (Handel)

Nisi Dominus, İncil'de 127 numaralı mezmur olup, ayrıca George Frideric Handel'in 1707 yılında tamamladığı HWV 238 numaralı eseridir.

Messiah (Handel)

'' Messiah'' (HWV 56Ayrıca şöyle de katologlanır: HG xlv; ve HHA i/17.) George Frideric Handel tarafından bestelenen İngilizce bir oratoryo, Batı koro müziğinin en popüler eserlerinden biridir.

Ode For St. Cecilia's Day (Handel)

''Ode for St. Cecilia's Day'', George Frideric Handel tarafıdan 1739 yılında bestelenmiş kantat.