Hans Peter Briegel

Kısaca: Hans-Peter Briegel (d. 11 Ekim 1955, Rodenbach, Almanya) eski Alman milli defans oyuncusu, teknik direktör. ...devamı ☟

Hans Peter Briegel
Hans Peter Briegel

Hans-Peter Briegel (d. 11 Ekim 1955, Rodenbach, Almanya) eski Alman milli defans oyuncusu, teknik direktör.

Döneminin en başarılı defans oyuncularından biri olan Hans Peter Briegel, futbol kariyeri boyunca FC Kaiserslautern, Sampdoria ve Hellas Verona gibi takımlarda görev aldı. 1984/1985 sezonunda Hellas Verona ile Serie A şampiyonluğu kazandı.

Almanya milli takımı ile ilk maçına 1979 yılında Galler karşısında çıktı. 1982 ve 1986 yıllarında Dünya Kupası`nda görev aldı. Milli takımla son maçı 1986 final maçında Arjantin`e karşı kaybedilen maç oldu. Aktif futbol kariyeri boyunca 72 kez Batı Almanya forması giydi ve 4 gol attı.

Futbolu bıraktıktan sonra antrenörlüğe başladı. 1999 yılında sezon ortasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü`nün başına gelen Karl Heinz Feldkamp`ın yardımcısı olarak Beşiktaş`ta yardımcı antrenörlüğe başladı. Ancak Feldkamp`ın rahatsızlığı nedeniyle sezonu Briegel tamamladı ve 1999/2000 sezonunda ilk kez teknik direktörlüğe getirildi. Kısıtlı kadroya ve kulübün yönetimsel açıdan sorunlar yaşadığı dönemde görevde bulunmasına rağmen başarılı bir sezon geçirdi ve takımı sezon sonuna kadar şampiyonluğu takip etti. Ancak 2000 yılında Beşiktaş`ın başına gelen Serdar Bilgili yönetiminin kendisiyle çalışmak istememesi ile Beşiktaş`tan ayrıldı.

Bir yıl sonra 2001/2002 sezonunda bu kez Trabzonspor`un teknik direktörü olarak tekrar Türkiye`de göreve başladı. Ancak sezon sonunda sözleşmesi feshedildi.

2002 Aralık ayında Arnavutluk Milli Futbol Takımı`nın teknik direktörlüğüne getirildi. 2006 yılında istifa edene kadar bu görevde kaldı.

Hans Peter Briegel, Haziran 2006 tarihinden itibaren Bahreyn Milli Takımı`nın teknik direktörlüğüne getirildi.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.