Hans Von Salmuth

Kısaca: Hans Eberhard Kurt von Salmuth (d. 11 Kasım 1888 - ö. 1 Ocak 1962), II. Dünya Savaşı'nda Alman general idi. ...devamı ☟

Hans Eberhard Kurt von Salmuth (d. 11 Kasım 1888 - ö. 1 Ocak 1962), II. Dünya Savaşı'nda Alman general idi. Profesyonel askerlik hayatı boyunca I. Dünya Savaşı'nda ülkesine baş subay olarak hizmet etti. II. Dünya Savaşı sırasında da kurmay subay olarak görev yaptı. General von Salmuth Doğu Cephesinde birkaç değişik ordu komuta etti ve D-Day taarruzundan kısa bir zaman sonraki sürecte Fransadaki onbeşinci ordu onun son komutasıydı. Savaş suçları yüzünden savaştan sonraki beş senesini hapishanede geçirdi. Gençlik yılları, I. Dünya Savaşı Von Salmuth Metz, Alsace-Lorraine'de Prusyalı askeri ailede doğdu. 19 Eylül 1907'de Alman ordusuna katıldı. I. Dünya Savaşı'nda görev yaptı. Savaşın sonunda yüzbaşı rütbesine terfi etti. Savaştan sonra orduda kaldı.1934'de Albaylığa terfi etti ve 1934-1937 arası 2.kolordu kurmay şefliği yaptı.1937'de tuğgeneralliğe terfi etti. 1. Ordu komutanlığına kurmay başkanı olarak atandı. 1938'de II. Ordu kurmay başkanlığına atandı. 1 Ağustos 1939'da tümgeneralliğe terfi etti.

II. Dünya Savaşı'ndan sorna

Hans von Salmuth savaştan sonra Nuremberg Askeri Mahkemelerinde yargılanan 185 sanıktan biri oldu. von Salmuth, 1948 yılına kadar savaş esiri olarak tutuldu. İşgal edilen ülkelerde sivilleri ilgilendiren savaş ve düşman muharip esirlerine karşı işlene suçlar ve insanlığa karşı suç işlemekten suçlu bulundu ve hapse yirmi yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak, 1953 yılında, sadece beş yıl yattıktan sonra erkenden serbest bırakıldı. 1962'de, Heidelberg'de Batı Almanya'da öldü. Almanya'da Wiesbaden'de bulunan Nordfriedhof mezarlığına gömüldü.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.