Harami, Ordu'nun Kabadüz ilçesine bağlı köydür.

Harami, Kabadüz

Harami, Ordu'nun Kabadüz ilçesine bağlı köydür.

Tarih

Köy Ordu ve İlçelerinin Çambaşı yaylasına giden kervan yolu üzerinde bulunması sebebiyle hanları ile bilinen bir köydür. Köyde Ordu İlinin sayılı tarihi eserleri arasında bulunan ve 1845 yılında Ordu ilinin kurucuları arasında yer alan Süleyman Felek'in dedesi Süleyman Seyyar Ağa tarafından yaptırılan Oluklu Çeşmesi bulunmaktadır. Çeşme 2003 yılında kültür varlıkları koruma kapsamına alınmış ancak ihmallerden dolayı, koruma kapsamına alınmasına rağmen köy merkezindeki Han Yanı Mahallesindeki köylülere suyunu esirgemeden son zamanlarını yaşamaktadır. Köyün adı eskiden beridir süre gelen efsanelerde anlatıldığı gibi, sürekli köylüye zulüm eden eşkiyalardan ve haramilerden gelmektedir.

Coğrafya

Ordu İli Kabadüz İlçesine bağlı bir köydür. Rakım 1010 Metredir, İl merkezine 37 km mesafe uzaklıktadır, köye ulaşım asfalt yoldan sağlanmaktadır.

Altyapı ve sosyal olanaklar

Köyde alt yapı, sağlık ocağı ve okul yoktur, telefon ve elektriği mevcuttur. Öğrenciler taşıma sistem ile Kabadüz İlçe merkezinde bulunan lise ve ilköğretim okullarında eğitimlerine devam etmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar