Makedonya Basbakani(RFE/RL, MIA, Makfax - 31/05/04; RFE/RL - 14/05/04; Reality Macedonia - 13/05/04; Makedon Hükümeti Istihbarat Dairesi)Hari Kostov, 3 Haziran 2004 tarihinde Makedonya basbakani olarak göreve getirildi. Kostov, 28 Nisan'da yapilan erken cumhurbaskanligi seçimlerini son turda kazanan Branko Zrvenkovski'nin yerini aldi.

Hari Kostov

Makedonya Basbakani (RFE/RL, MIA, Makfax - 31/05/04; RFE/RL - 14/05/04; Reality Macedonia - 13/05/04; Makedon Hükümeti Istihbarat Dairesi)

Hari Kostov, 3 Haziran 2004 tarihinde Makedonya basbakani olarak göreve getirildi. Kostov, 28 Nisan'da yapilan erken cumhurbaskanligi seçimlerini son turda kazanan Branko Zrvenkovski'nin yerini aldi.

Ekonomi egitimi alan Kostov, Zrvenkovski 14 Mayis'ta kendisini basbakanliga aday gösterdigi sirada içisleri bakani olarak görev yapiyordu.

Kostov, 13 Kasim 1959'da Probistip'e bagli Pisnica köyünde dogdu. 1983 yilinda Üsküp'teki St. Cyril and Methodius Üniversitesi Ekonomi Fakültesi'nden mezun oldu.

Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya hükümetinde bes yil görev yaptiktan sonra, 1988 yilinda kabine düzeyinde ekonomi danismani olarak göreve getirildi. Kostov, Subat 1994'e kadar, yani Makedonya'nin Kasim 1991'de Yugoslavya'dan ayrilmasinin ardindan iki yildan uzun bir süre bu görevde kaldi.

1994 yilinda, Zrvenkovski'nin Makedonya basbakani olarak ilk görev süresinde Kostov, maliye bakani yardimcisi olarak göreve getirildi. Banka reformunu yöneten komitenin baskanligini yapti.

Kostov, Agustos 1995'ten Ekim 1996'ya kadar Dünya Bankasi'nda, aralarinda Makedonya'nin da bulundugu bir grup ülkeden sorumlu müdür yardimcisi olarak görev yapti. 2002 yilinda içisleri bakani olarak göreve getirilmesine kadar, ticari bir bankanin genel müdürlügünü yapti.

Basbakan olduktan sonra Makedon Parlamentosu'na hitaben yaptigi konusmada, hükümetinin en büyük önceliklerinin Ohri Anlasmasi'nin tam olarak uygulanmasi, ekonomik ilerleme ve Avrupa-Atlantik yapilariyla entegrasyon oldugunu belirten Kostov, organize suçlar ve yolsuzlukla mücadele ile ülkedeki etnik iliskilerin gelistirilmesi konuklarinda da daha fazla çaba sözü verdi.

Kostov, "Kalici bir baris ortami ve politik istikrar için tek yol, etnik gruplar arasi iliskilerin ve güvenin, gerçek ve kalici bir baris içinde birlikte yasamanin, etnik ve dini hosgörünün ve insan hak ve özgürlüklerine sayginin güçlendirilmesi ve gelistirilmesidir. Ohri Çerçeve Anlasmasi ve prensipleri, haklar ve yükümlülükler, Avrupa-Atlantik entegrasyonuna giden yolu belirlemistir," dedi.

Yanıtlar