Harry Potter (karakter)

2000lilere selam olsun Harry James Potter (31 Temmuz 1980) J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin baş karakteri olan kurgusal kahraman.valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top"
Harry Potter Karakteri``
Harry Potter rolünde]
Adı Harry James Potter
Cinsiyeti Erkek
Saç Rengi Siyah
Göz Rengi Zümrüt yeşili
Binası Gryffindor
Kan Saflığı Melez (%75 safkan)
Bağlılığı Albus Dumbledore
Canlandıran Daniel Radcliffe


Harry Potter, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin baş karakteri olan hayali kahraman.

Biyografi

Hogwarts`tan Önceki Hayatı

Harry Potter, 31 Temmuz 1980 tarihinde Godric`s Hollow, İngiltere`de doğmuştur. James ve Lily Potter`ın tek oğludur. Henüz bebekken annesi ve babasını Lord Voldemort`un düzenlediği bir saldırı sonucu kaybetmiştir. 1981 yılında Harry Potter`ı öldürmek için yapılan saldırıda önce Harry`nin babası James Potter ölmüş, annesi Lily Potter ise kendisini feda ederek Harry`yi sevgi ve kan bağı yoluyla bir koruma büyüsü altına sokmuştur (Albus Dumbledore`un fikrine göre). Harry Potter, annesinin koruması sayesinde Avada Kedavra ölüm lanetinden sağ olarak kurtulmuştur.

Annesinin Harry`ye yaptığı koruma büyüsü sayesinde, Lord Voldemort güçlerinin büyük bir kısmını yitirmiş ve büyücülük dünyasındaki korkulan görüntüsü zayıflamıştır. Ayrıca sihir marifetlerini istemeden de olsa Harry`ye aktarmıştır. Harry, bu olay sonrasında yapılan herkesin öldüğü Avada Kedavra büyüsünden sağ olarak kurtulduğu için büyücülük dünyasında bir şöhrete kavuşmuştur. Harry`nin bu saldırıdan kalan ve alnında bulunan bir yara izi vardır.

Harry Potter, henüz bir yaşındayken öksüz ve yetim kaldığı için Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu`nun müdürü Albus Dumbledore tarafından Harry`nin hayattaki tek akrabası olan teyzesi Petunia Dursley`nin yanına bırakılır. Burada kuzeni Dudley Dursley tarafından sürekli aşağılanarak ve ezilerek yetişen Harry, 11 yaşına gireceği akşam bir büyücü olduğunu öğrenir ve bundan sonra Hogwarts`ta eğitime başlaması ve eğitim dönemleri süresince orada yaşaması için bir mektup alır. (Dursley`lerin engel olma çabalarına rağmen)

Hogwarts`taki Hayatı

Harry, okula başladığı gün Seçmen Şapka tarafından belirlenen bina seçimlerinde kendi isteği üzerineGryffindor binasına yerleştirilir. Okuldaki en iyi arkadaşları Ron Weasley ve Hermione Granger da kendisiyle aynı binada yer alır. Harry, yurt odasını Ron Weasley, Neville Longbottom, Seamus Finnigan ve Dean Thomas ile paylaşır.

Harry`nin okuldaki en büyük düşmanı Draco Malfoy(severus snape unutulmamalı), en büyük yol göstericisiyse Hogwarts`ın müdürü Albus Dumbledore`dur. Harry, okulda karanlık sanatlara karşı savunmada olan yeteneği ve iyi bir Quidditch oyuncusu olmasıyla göze çarpar.

Hogwarts`taki ilk senesinde KimOlduğunuBilirsinSen`den felsefe taşını kaçırmıştır.

2. senesinde Sırlar Odasının yaratığı Basilisk`i öldürmüş ve arkadaşı Ron`un kardeşi Ginny kurtarmıştır.

3.Senesinde Sirius Black adlı Azkaban Mahkumunun vaftiz babası olduğunu öğrenmiştir.Daha sonra masum olduğu ortaya çıkmış ancak bakanlık bunu kabul etmemiştir.Böylece Harry Vaftiz babasının Ruh Emicilerden kaçmasına yardım etmiştir.

4.Senesinde yaşı tutmadığı için 3 büyücü turnuvasına katılamamış ama kazanmıştır.Kupa şeklindeki anahtarla Voldemort`un yeniden doğuşuna tanık olmuştur..

5. yılında Karanlık Lord`un yükselişiyle birlikte arkadaşlarıyla birlikte Dumbledore`un Ordusu -kısaca D.O. denilir.- nu kurar ve Ölüm Yiyenlerle -Karanlık Lord`un yandaşları- savaşır. Böylece Sihir Bakanlığına Lord Voldemort`un yükselişini kanıtlamış olur.

6. yılında Karanlık Lord`un hortkuluklara sahip olduğunu Dumbledore`den öğrenir. Hatta bunlardan biriyle savaşırken Dumbledore yorgun düşer ve hemen ardından güvendiği -hatta Hogwarts`ta öğretmen yapacak kadar güvendiği- bir kişi olan, eski Ölüm Yiyenlerden Severus Snape tarafuından öldürülür.(Bu konuda bazı kişiler Dumbledore`nin ölmediğini, aslında bunun Karanlık Lord`a yapılmış bir şaşırtmaca olduğunu düşünür.)

Kişisel Özellikleri

 • Patronus Büyüsüyle, (yetiskin büyücülerin çoğu yapamazken) cismani bir patronus yapabilmesi. (Çatal boynuzlu bir geyik şeklinde)
 • Stresli anlarda çabuk karar verebilme ve cesur olması.
 • Çatalağız olma, yani yılan dilini konuşabilme ve anlayabilme yeteneği.
 • Imperius lanetine tamamen karşı koyabilme gücü.
 • Süpürge kullanma ve Quidditch`te doğuştan gelen bir yetenek.
 • İyi bir takım kaptanı (Gryffindor Quidditch takımı) ve öğretmen olma (Gizli DO Örgütü`nün karanlık sanatlara karşı savunma öğretmeni)
 • Bir büyüyü yapılışını gördükten hemen sonra tekrarlayabilme yeteneği.
 • Dürüstlüğü dolayısıyla kötü bir zihinbendar olması.


Sahip Oldukları

 • Grimmauld Meydanı 12 Numara`da bir ev (Vaftiz babası Sirius Black`ten miras)
 • Kreacher adında bir ev cini (Sirius Black`ten miras)
 • Şahgaga adında bir hipogrif
 • Dobby adında bir ev cini(Dobby`e sahip değildir ama Dobby harry Pottera büyük bir bağlılık gösterir)
 • Gringotts bankasında annesiyle babası ve Sirius Black`ten kalma yüklü miktarda büyücü parası
 • Çok iyi özelliklere sahip bir süpürge olan Ateşoku (Sirius Black`ten Noel hediyesi)
 • Görünmezlik Pelerini (Babasının pelerini, Albus Dumbledore 1. sınıftayken Harry`e gönderir)
 • Çapulcu Haritası ismindeki Hogwarts`ın tüm bölgelerini ve içindeki insanların nerede olduklarını gösteren bir harita
 • Karbeyazı baykuş Hedwig (Hagrid`ten okula başlarken hediye)


İç BağlantılarLinklerTürkçe Harry Potter Web Siteleri

(alfabetik sıraya göre dizilmiştir.)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Harry Potter (karakter) ilgili konular

 • Dobby

  Dobby, J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin karakterlerindendir.
 • Gryffindor

  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter serisindeki cadılık ve büyücülük
 • Draco Malfoy

  Draco Malfoy (1980), J.K. Rowling'in yazdığı fantastik romanlar dizisi, Harry Potter serisinde yer alan kurgusal bir kahramandır.
 • Harry Potter (karakter)

  2000lilere selam olsun Harry James Potter (31 Temmuz 1980) J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinin baş karakteri olan kurgusal ka
 • Minerva McGonagall

  Minerva McGonagall J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinden bir karakter.
 • Harry Potter akrabaları

  Bu madde J. K.
 • Hogwarts öğrencileri

  J. K. Rowling`in Harry Potter serisinde yarattığı hayali karakterler. Hikayede birinci derece öneme sahip olmayan yan karakterlerdir. Bu sayfada b
 • James ve Lily Potter

  Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Harry Potter serisinin kurgusal gizli bir örgütüdür.
 • Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2

  Tema: John Williams Orkestra Şefi: Conrad Pope
 • İkincil karakter Gryffindor'lar

  Cormac McLaggen Gryffindor Öğrencisidir.Harry'den bir yaş büyüktür.İlk olarak "Melez Prens" kitabında Hogwarts treninde Harry ile tanışmış
Harry Potter (karakter)
Harry Potter (karakter)