Harry Potter Ve Ateş Kadehi (kitap)

``Harry Potter ve Ateş Kadehi`` (Orijinal adı: ``Harry Potter and the Goblet of Fire``), J.

} {{Kitap |
Kitap_adı  = Harry Potter ve Ateş Kadehi|
isbn_id   = ISBN 975-08-0331-0|
Yazarı    = J. K. Rowling|
Basım_tarihi = 2001|
Yayınevi   = Yapı Kredi Yayınları|
Dili     = Türkçe|
Türü     = Fantezi|
}} Harry Potter ve Ateş Kadehi`` (Orijinal adı: ``Harry Potter and the Goblet of Fire``), J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisi dördüncü kitabıdır. İlk olarak 8 Temmuz 2000`de basılmıştır. Kitabın filmi 18 Kasım 2005`te vizyona girmiştir. Yapı Kredi Yayınlarının yayınladığı eseri Türkçe`ye Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu çevirmiştir.

Konusu

} Harry, yaz tatilinin bir kısmını Dursley`lerde geçirdikten sonra arkadaşı Ron`un daveti üzerine yaz tatilinin geri kalanını kovukta geçirmeye karar verir. Kovukta geçirdiği bir kaç mutlu günün ardından Weasley ailesi ile birlikte (Molly hariç) Quidditch Dünya Kupasını izlemeye gider. Ölüm yiyenlerin muggle`ları terörize ettiği ve Voldemort`un kara işaretinin yapıldığı tantanalı bir gecenin ardından Harry Hogwarts`a geri döner.

Hogwarts bu yıl önemli bir büyücülük turnuvasına ev sahipliği yapmaktadır. 19. yüzyılın basından beri düzenlenmeyen Üçbüyücü turnuvası Dumbledore`un çabaları sonucunda Hogwarts`da düzenlenir. Ateş kadehi denen sihirli bir nesnenin her okuldan seçtiği bir şampiyon okulunu hayatı pahasına turnuvada temsil etmek zorundadır. Hogwarts`ı Cedric Diggory`nin, Beauxbatons`u Fleur Delacour`un, Durmstrang`i Victor Krum`un temsil ettiği yarışmaya, Harry de Deli Göz Moody kılığındaki Barty Crouch Jr.`ın yaptığı şaşırtma büyüsü yüzünden katılmak zorundadır. Üç görevden oluşan turnuvayı Harry, Barty Crouch Jr.`ın yardımı sayesinde kazanır ama anahtar (portkey) haline getirilen şampiyonluk kupasına dokunduğu zaman, kendini Voldemort`un tuzak kurduğu Little Hangleton mezarlığında bulur. Voldemort`la düelloya giren Harry, asaların kardeş olması durumunda ortaya çıkan Priori Incantatem sayesinde hayatta kalmayı başarır ve Cedric Diggory`in cesediyle beraber Hogwarts`a döner.

Harry tren`le eve dönerken turnuvadan kazandığı galleonlarıKac galleon olduğu yazilacak --> Fred ve George`a hediye eder ve 6. kitapta bahsedilen Weasley Büyücü Şakaları dükkanının kurulmasına önayak olur.


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Harry Potter Ve Ateş Kadehi (kitap) ilgili konular

Harry Potter Ve Ateş Kadehi (kitap)
Harry Potter ve Ateş Kadehi (kitap)