Hasan Bin Ali Askeri

Kısaca: Hasan Bin Ali Askeri on iki imamın on birincisi. İsmi Hasan olup, künyesi Ebu Muhammed’dir. İmam-ı Ali Naki’nin oğludur. Zeki, Halis ve Sirac lakablarıyla bilinir. Samarra’da oturduğu El-Asker mahallesine izafeten, El-Askeri nisbetiyle Ünlü olmuştur. 846 (H.232)da Medine’de doğdu. Babasının ikamete mecbur tutulduğu Samarra’ya iki yaşındayken gelen Hasan el-Askeri orada büyüdü. Zamanının alimlerinden ilim tahsil etti. Fars, Hint ve Türk dillerini öğrendi. Cesur, cömert, kerim ve alim bi ...devamı ☟

Hasan Bin Ali Askeri on iki imamın on birincisi. İsmi Hasan olup, künyesi Ebu Muhammed’dir. İmam-ı Ali Naki’nin oğludur. Zeki, Halis ve Sirac lakablarıyla bilinir. Samarra’da oturduğu El-Asker mahallesine izafeten, El-Askeri nisbetiyle Ünlü olmuştur. 846 (H.232)da Medine’de doğdu.

Babasının ikamete mecbur tutulduğu Samarra’ya iki yaşındayken gelen Hasan el-Askeri orada büyüdü. Zamanının alimlerinden ilim tahsil etti. Fars, Hint ve Türk dillerini öğrendi. Cesur, cömert, kerim ve alim bir zat olan Hasan bin Ali el-Askeri’nin on iki imamın on ikincisi ve sonuncusu olan Muhammed Mehdi adında bir oğlu vardı. Abbasi Halifesi El-Mu’temid zamanında, 875 (H.261)te vefat eden Hasan bin Ali el-Askeri, Bağdat yakınındaki Samarra’da babasının yanına defnedildi.

Güzel ahlak sahibi ve veli bir zat olup, keramet ehliydi. Kerametlerinden biri şudur:

İmam’ı sevenlerden biri, başından geçen bir hadiseyi şöyle anlatır:

İmam-ı Askeri hazretlerine bir mektup yazarak bazı şeyler sordum. Bahar hummasından da soracaktım. Fakat unutmuştum. Daha sonra suallerimin cevabı geldi. Suallerin cevabından sonra şöyle yazmışlar: “Bu suallerle beraber bahar hummasını da soracaktın, fakat unuttun. Onun cevabını da verelim. «Ey ateş! İbrahim’in üzerine soğuk ve emin ol.» mealindeki ayet-i kerimeyi yazıp, hummalı hastanın boynuna asılırsa şifa bulur.” buyurdu. Dedikleri gibi yaptım. Hasta şifa buldu.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.