Hasan Tahsin

Hasan Tahsin gazeteci. Asıl adı Osman Nevres’tir. 1888 yılında Selanik’te doğdu. Babası hapishane başgardiyanı Hasan Tahsin Receb Ağadır. Liseye kadar Selanik’te okudu. Paris’te Sorbonne Üniversitesine girdi. Edebiyat bölümünü bitirdi. İttihat ve Terakki Partisine üye oldu. Talat Paşanın muhafızlığını yaptı. Türk düşmanı olarak bilinen İngiliz Buxton kardeşlere suikast yaparak yaraladı. On yıl ağır cezaya çarptırıldı. Birinci Dünya Harbinde kurtarılarak İstanbul’a döndü. Daha sonra tedavi...

Hasan Tahsin hakkında detaylı bilgi

Hasan Tahsin gazeteci. Asıl adı Osman Nevres’tir. 1888 yılında Selanik’te doğdu. Babası hapishane başgardiyanı Hasan Tahsin Receb Ağadır. Liseye kadar Selanik’te okudu. Paris’te Sorbonne Üniversitesine girdi. Edebiyat bölümünü bitirdi. İttihat ve Terakki Partisine üye oldu. Talat Paşanın muhafızlığını yaptı. Türk düşmanı olarak bilinen İngiliz Buxton kardeşlere suikast yaparak yaraladı. On yıl ağır cezaya çarptırıldı. Birinci Dünya Harbinde kurtarılarak İstanbul’a döndü. Daha sonra tedavi için İsviçre’ye gitti. Pasaportuna babasının adını yazdırdığı için Hasan Tahsin adıyla tanınmıştır.

1918’de yurda dönüp ittihatçı arkadaşlarıyla birlikte İzmir’de Hukuk-ı Beşer Gazetesi’ni çıkardı ve bu gazetenin baş yazarlığını yaptı. Yazılarıyla memleketi istila eden güçlere karşı sonuna kadar direnmeyi savunmuş, teslim olmayı reddetmiştir. İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalinden bir gün önce arkadaşlarıyla birlikte Redd-i İlhak beyannamesini hazırladı. 15 Mayıs 1919’da Yunan ordusu İzmir’e girdiği gün Konak meydanında üzerlerine bomba atarak ilk hareketi başlattı. Yunanlılar tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Aynı gün Yunanlılara karşı mücadele ederken şehit edilenler hatırasına, İzmir’de Konak Meydanı’nda bir anıt dikilmiştir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Gazeteci Hasan Tahsin

Hasan Tahsin ya da gerçek adıyla Osman Nevres (1888, Selanik - 15 Mayıs 1919, İzmir), 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'e çıkartma yapan, seçkin askerlerden oluşan Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu'ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan ulusal sembol kişi, yazar ...

Hasan Tahsin Uzer

Hasan Tahsin Uzer (d. 1878, Selanik - ö.

Hasan Tahsin Banguoğlu

Hasan Tahsin Banguoğlu (d. 1904, Drama, Osmanlı İmparatorluğu), (ö.

Hasan Tahsin (anlam Ayrımı)

Hasan Tahsin şu anlamlara gelebilir:

Hasan Tahsin (şair)

Hasan Tahsin veya Kör Tahsin, Kıbrıs Türkü şair. Rumeli Kazaskerliği de yapmıştır. Ünlü hattatlardan dersler almştır. Nakibüleşraf olduğu yönünde bilgiler de bulunmaktadır. 1860 yılında ölen Hasan Tahsin'in mezarı, Eyüp, İstanbul'da bulunur.

Hasan Tahsin Akıncı

Yüzbaşı Hasan Tahsin Akıncı (d. 1890, İznik – ö. 1949), Türk asker, bürokrat.

Hasan Tahsin Argun

Hasan Tahsin Argun, (d.1912, Gönen, Isparta) - (ö. 26 Eylül 1987), Türk siyasetçi.

Hasan Tahsin Berk

Hasan Tahsin Berk, (d. 1881, Selanik – ö. 3 Mart 1943), Türk siyasetçi.

Hasan Tahsin San

Hasan Tahsin San, (d.1865, Selanik) - (ö. 21 Kasım 1951), Türk siyasetçi.

Hasan Tahsin Sürenkök

Hasan Tahsin Sürenkök, (d. 1869 (r. 1285), Antalya) - (ö. 23 Eylül 1930), Türk siyasetçi.

Tahsin Uzer

Hasan Tahsin Uzer (d. 1878, Selanik - ö.