Hasan Umur veya Ömerzade Hasan Efendi (d. 2 Mayıs 1880 - ö. 10 Ağustos 1977) Samsun belediye başkanlığı yapan ve ''Samsun Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti''’nin kurucuları arasında yer alan Türk siyasetçi, tüccar, din adamı ve yerel tarihçi.

Hasan Umur

Hasan Umur veya Ömerzade Hasan Efendi (d. 2 Mayıs 1880 - ö. 10 Ağustos 1977) Samsun belediye başkanlığı yapan ve Samsun Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer alan Türk siyasetçi, tüccar, din adamı ve yerel tarihçi.

Hayatı

İlk yılları ve eğitimi

Hasan Umur, 1880 yılında o zamanlar Of'a bağlı Hayrat kazasının Yarlı köyünde doğdu. Babası Osmanlı donanmasında altı yıl bölük eminliği yapmış olan Boduroğulları'ndan Hacı Ömer Bey, annesi ise Hatice Hanım'dır. Hasan Umur, ilk eğitimini babasından aldı. 10 ay süren bu görevi sırasında Yalı Camii civarındaki mezarlar, Seydi Kutbiddin Mezarlığı’na nakledildi. Cenazesi iki gün sonra Teşvikiye Camii'nde öğle namazının ardından kılındıktan sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi. === Ailesi === Dördü erkek, dördü kız olmak üzere 8 çocuk babası olan Hasan Umur'un, ilk eşi Ayşe Hanım, 1934 yılında yaygın olan şiddetli zehirli ishal hastalığından vefat etti. Hasan Umur, Muhsine Hanım ile ikinci evliliğini yaptı. == Eserleri == Yerel bir tarihçi olan Hasan Umur, Trabzon ve Samsun şehirlerinin tarihleri hakkında önemli eserler yazdı. Özellikle Trabzon'un Of ilçesinin tarihiyle yakından ilgilendi. Umur, yaşamı boyunca 6 adet kitap yazdı: * Samsun'da Müdafaa-i Hukuk (1944, İstanbul) * Samsun'da On Beş Sene (1947, İstanbul) * Of ve Of Muharebeleri (1949, İstanbul) * Of Tarihi (Vesikalar ve Fermanlar) (1951, İstanbul) * Of Tarihine Ek (1956, İstanbul) * Kuyucu Murat Paşa (1973, İstanbul)

Dipnotlar

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar