hastalık

Hastalık, vücut veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir. Bazen terim yaralanma, sakatlık, sendrom, semptom ve normal yapı ve fonksiyonun anormal çeşitlerini kapsayacak biçimde, geniş bir anlamda, kullanılır. Fakat farklı bağlamlarda bu kavramlar farklı kategorilere girerler ve hastalık kavramı bunların yerine kullanılamaz.

Hastalık

Hastalık, vücut veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir. Bazen terim yaralanma, sakatlık, sendrom, semptom ve normal yapı ve fonksiyonun anormal çeşitlerini kapsayacak biçimde, geniş bir anlamda, kullanılır. Fakat farklı bağlamlarda bu kavramlar farklı kategorilere girerler ve hastalık kavramı bunların yerine kullanılamaz.

TDK tanımına göre "hastalık"; "Organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla sağlığın bozulması durumu, rahatsızlık, çor, dert, sayrılık, illet, maraz, maraza, esenlik karşıtı"dır.

Hastalıkları inceleyen bilim dalı patolojidir. Hastalıkların sistematik sınıflandırmasını konu edinen bilim dalı ise nozolojidir. İnsan hastalıkları ve bunların tedavisiyle ilgilenen daha geniş bir alanı kapsayan bilim dalı ise tıptır. Birçok benzer (hatta bazı aynı) durum ve süreçler hayvanları da etkilemektedir; hayvanları etkileyen hastalıkları inceleyen bilim dalı veterinerliktir. Hayvanlar ve insanlar dışında, her organizma gibi, bitkiler de çeşitli süreç ve durumlardan etkilenip zarar görebilirler; enfeksiyon, besin yetersizliği veya zararlı mutasyonlar gibi. Bitkileri etkileyen hastalıkları inceleyen bilim dalı bitki patolojisidir.

Sendrom, Rahatsızlık ve Hastalık

Tıbbi kullanımda, bir hastalık, ki bilinen belirli (spesifik) bir veya birden çok nedene (bknz. etiyoloji) sahiptir ve böylece sendromdan farklıdır zira sendrom birlikte görülen bir veya birden çok belirti veya semptomların bütünü anlamındadır. Fakat, tanımlanmış birçok durum hala "sendrom" olarak anılmaktadır. Ayrıca, etiyolojisi bilinmeyen birçok durum da farklı birçok bağlamda "hastalık" olarak anılmaktadır.

Rahatsızlık, her ne kadar özellikle günlük yaşamda hastalık sözcüğü ile aynı anlamda kullanılsa da, daha çok kişinin sağlığını algılayışına bağlı bir sözcüktür. Bir kişi herhangi bir hastalığa sahip olmasa dahi, rahatsız ve sağlıksız hissedebilir ve bir rahatsızlığı olduğunu düşünür. Başka bir kişi ise, aslında ağır bir hastalığı olsa dahi bunu hissetmeyip ve rahatsızlık duymaz, böylece de, hatalı bir şekilde, herhangi bir rahatsızlığı olmadığını düşünebilir.

Hastalığın İletimi - Bulaşıcılığı

Bazı hastalıklar, örneğin grip, bulaşıcıdır ve çeşitli mekanizmalar sayesinde iletilebilir - bulaşabilirler; öksürüklerden çıkan küçük damlacıklar, böcek veya diğer vektörlerin ısırıkları veya hastalığı taşıyan kirli su veya yiyecekler gibi.

Diğer hastalıklarsa, kanser ve kalp hastalığı gibi, mikroorganizmaların herhangi bir rolü olsa dahi bir enfeksiyon nedeniyle oluşmadıklarından, bulaşıcı değillerdir.

Terimin Farklı Kullanımları

Biyolojide, hastalık sözcüğü bir organizmanın işleyişine, görevine zarar veren her türlü anormal durumu tanımlamak için kullanılır.

Bugün hastalık sözcüğü mecazi olarak, herhangi bir şeyin düzensiz, işlevsiz veya sıkıntılı durumlarını belirtmek için kullanılır; "toplumun hastalığı" gibi. Ayrıca, Türkçe'de yine mecazi şekilde, hastalık sözcüğü "aşırı düşkünlük ve tutku" anlamında da kullanılır; "Temizlik hastalığı." gibi. [1]

Göz At

*Salgın

Linkler

*http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/healthtopics.html Health Topics, MedlinePlus - Sağlık Konuları, birçok hastalığın tanımı ve güncel araştırma makalelerine erişim (İngilizce)
  • Center for Disease Control Health Topics A-Z - Birçok yaygın hastalığa dair bilgi (İngilizce)
  • [http://rarediseases.about.com/ Nadir Hastalıklar (İngilizce)
  • http://www.national-health.org/rarediseases/ Nadir hastalıklara dair detaylı ve kullanışlı bilgi (İngilizce)
  • http://www.hekimce.com/konu.php?kat=hst hekimce.com - Hastalıklar] (Türkçe)
  • http://www.populermedikal.com/hastaliklar.htm populermedikal.com - Hastalıklar (Türkçe)

Kaynaklar

Vikipedi

hastalık

organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla fizyoloji görevlerinin bozulması durumu, sayrılık, maraz, "esenlik" karşıtı; aşırı düşkünlük, takıntı. ruh sağlığının bozulması durumu. bitkilerin yapılarında görülen bozukluk.

hastalık

Türkçe hastalık kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. illness, disease, sickness, affection, ailment, bad blood, distemper, ill, infirmity, invalidism, invalidity, malady pref. patho

hastalık

Türkçe hastalık kelimesinin Fransızca karşılığı.
maladie [la], mal (maux) [le], affection [la]

hastalık

Türkçe hastalık kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Fall, Krankheit, Leiden, Übel adj. chronisch

Hastalık (Mefrat) sözleri

Mefrat tarafından albümünde söylenen Hastalık adlı şarkının sözleri.

Vahhh vahh geri geldim ben bu yarışmada yenilendin
Eleverdin kendini eminemdin sözde amına kodumu delirendin
Sen boş yapma bana boş laf yapana sözüm çok benım koş lan
Babana ,sorsak sanada sıkıntı yok tabi o zaman sende koş gel yanıma
Mef delirdi , tek gelirsin , denk değildim o zamanlar tabi benden
Hızlısı yoktu ortamlarda beklenirdim , kek değil ki bu parça
Yiyesin sen bana laf edenler benim backlerimdi , Bigün
Öyle bi ses gelirki anlamazsın sende sesini kescen çelimsiz.
Escem delirdim , mesken belirsiz , hepten beyinsiz ,kescem delirsin
Banane lan amına kodumun oğulları her kayıtta ka bin içinde geyirsin
Eğilsin isterse , söyle neyimsin acaba benim merak ettim ?
Mef hasımlara aldırış etmeden poyraz gibi esmeye devam etti.
Bu parça renkli menkli etki yarattı tepki etti adam çekti elini kolunu
Üzerimden sonrasında bana büyük bi sevap etti , cesaretli bi davranış
Hakkımı helal ettim bende ona ve yürüdüm yolumda
Meraklanma dayı yorulsamda ben zafere ulaştım yolun sonunda.
Nakarat x2:
Hasımlarımın hepsi şimdide yastadır
Flow , rhyme bilmez onlar kayıtta paslanır
Piyasa ağır gelir adınız taşlanır.
Bu parçada benden size tam tamına hastalık
Susmadım oğlum cebimde sustalı oldu hep benim ama uslanıp doğru
şekilde gidemedim asla çünkü hızlanıp koydum farkı onlara ,kaskatı oldu
Vücutları bak paslanıp soydum kaldılar çırıl çıplak anlamadılar Mef onlara
hastalık oldu.
Tabiiiii
Yenileri gelsin , illa mef eline mi versin , verirse geride gidersin şaşırıp
Kalırsın s.kcek mi benide dersin ? Sen hemen yemin edersin lan
Korkudan teri dökersin , geri dönersin , yine ölensin amcık ağız konuşma
Bence yeri öpersin haa !
Olmuyo mu ? bunun tadınada doymuyodun , facede atar yaparak olmuyodu
Çocuk kucaklarda oynuyodun sen , ben zaten korkmuyodum , uykunda horluyodun
Zorluyorum sınırları ve yükselişe geçip bir anda kendimide topluyodum
Kelime veririm , adamın akılı takılır ama banada yalıtım yapamaz aga'da sanada banada
kalamaz.Anca kanca takarım adama tabancamdan çıkarsa mermiler ölürsün
Mef hiphopta ölümsüz ,
Az kaldı meraklanma çocuk sen ismimi tepelerde görürsün.
Nakarat x2:
Hasımlarımın hepsi şimdide yastadır
Flow , rhyme bilmez onlar kayıtta paslanır
Piyasa ağır gelir adınız taşlanır.
Bu parçada benden size tam tamına hastalık

Hastalık (Allâme) sözleri

Allâme tarafından albümünde söylenen Hastalık adlı şarkının sözleri.

yeaahh.. allame 2008 hastalık..
saatim yine bir iki dakika geç kaldı bu mahpus yolcusu çok yorgun
teslimi beklemek üzere bi yol vardı bu karanlıktan oluştu zorluk
sendeler aklım elimde değil beni dilimden intihar eden kelamlara kaç kere cenk edecek bu beden demir attı hüzün dolu dağlara
sen yazları çok sev bana yazları deli gibi gözü kör bakan bir aşık kendimi bulduğum anda zamanla yarıştım alevlenen bu kana karışık bileklerimin insiyatifine kaldı verilen emirlere yemin eder ikisi dualarımdan ötürü bedduamla kan kardeş bana ilham perisi hangi derde derman oldun tam bir cendere içinde beni buldun küllerimden olduğumdan beri kaç sene geride bıraktın sana sordum tıpkı sema gibi derin bir nefesle doldurulur içimdeki boş saflar üzerime zimmetlenen bu kan kırmızı halkalar aklımı kurcalar insanların içinde dahi kulaklarımın eksik olmayan çığlık yapmam gerekenler elimdeki deftere bile sığmaz bu bir çılgınlık bıkkınlık hayatın ta kendinsi bu yüzdüğüm derya kin barınakları arkamda bıraktıklarım aslında çift astarlı ben meraklıları

bıkar yürek konuştu kendine yalanları somurttu gül yüzüm çözüldü bak dilin bağı kanattı yaramı ellerim ve çok yanar canım bu dert ağır gelir devirdi beni bu hastalık

gece yine benden yana gözlerimi kapatmaya zaman yok bu kerbela tanıklık etmen gereken bir cevap var sorduğumda bana saçmalama içinden gelenlere neden sunmadan söyle bu bulamaçta yer yok ama ter döktüğüm yolları keder kapattı felekse çok zor bir bulmaca titrek ellerin elimden tuttuğu vakitti depremlerden farksız ürkek tavırla yavaşça yaklaştığın şeytan sana kapıları açtı üzgünleri tek tek öldürdü dünün önemini saygıma borçlu ve tanrım beni senden uzaklaştırmaya çalışmıştım affet haksızdım! ibrden gülmeye başlardım ölüm aklıma işlenmiş bir çorap gibi kafamda yırtılmayı bekler tıpkı bana gülen suratlar misali kustuklarım o kadar çok sevdiklerimle yaşanmışlıkla alakalı kalbime humharca saldıranlara karşı olmalıydı öfkem en hası duygularımı oynamayı bırak sana ben dolu kabuslar var bu gece masallara veda et artık hazan vakitlere ruhuna vurduğun imece ne kadar yalan söylemeneki bana yalanlarını doğru bıraktın gitmemeliydin bok ettiğin o çocuksa şimdi kapına dayandı

bıkar yürek konuştu kendine yalanları somurttu gül yüzüm çözüldü bak dilin bağı kanattı yaramı ellerim ve çok yanar canım bu dert ağır gelir devirdi beni bu hastalık

Yanıtlar