Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi ya da Antakya Arkeoloji Müzesi, antik döneme ait eserlerin sergilendiği bir sanat müzesidir. Günümüz Türkiyesi'ne bağlı Hatay ilinin merkez ilçesi Antakya'da bulunmaktadır. Dünyanın ikinci büyük mozaik eserleri koleksiyonuna sahip olduğu söylenir.

Hatay Arkeoloji Müzesi ya da Antakya Arkeoloji Müzesi, antik döneme ait eserlerin sergilendiği bir sanat müzesidir. Günümüz Türkiyesi'ne bağlı Hatay ilinin merkez ilçesi Antakya'da bulunmaktadır. Dünyanın ikinci büyük mozaik eserleri koleksiyonuna sahip olduğu söylenir. Müzede sergilenen eserlerin çoğunluğu Antakya'nın Roma dönemine ait mozaiklerden oluşmaktadır. Bu eserlerin çoğunluğu, 1932-1939 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sonucu keşfedilmiştir.

Tarihçe

Hatay Arkeoloji Müzesi inşaatı çalışmaları 1934 yılında başladı. Bu inşaat çalışmaları, 1932 yılında Antakya ve çevresinde başlayan kazı çalışmalarından esinlenerek ve de Fransız arkeolog M. Prost'un tavsiyesi üzerine başlatılmıştır. Müze binası 1938 yılında tamamlandı, ve bir yıl sonra Hatay, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vilayeti oldu. Müze, 1948 yılında yeniden yapılandırılıp açıldı. 1975 Yılında müze tekrar bir revizyondan geçti. Hatay Arkeoloji Müzesi koleksiyonu yedi oda ve iki salon boyunca yayılır ve eserlerin bulunduğu mekanlara uygun olarak düzenlenmiştir. Odalar büyük pencerelerle dolu olduğundan doğal ışığın bol olması sağlanmaktadır. Etiketlerin çoğu da Türkçe ve İngilizcedir. Hatay Arkeoloji Müzesi önemli bir koleksiyona sahip olmasına rağmen, tanıtım eksikliğinden ve yetersiz bir binası olması sebebiyle hakkettiği ilgiyi görememektedir. Arkeoloji Müzesinde sergilenen eserler Antakya'nın tarihi zenginliğinin ihtişamını kanıtlamakla birlikte daha ortaya çıkarılmamış ve tanıtımı gerçekleştirilmemiş eserlerin müjdecisi gibi durmaktalar. Müzede Hatay'ın antik dönemine ait mozaikler bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

Hatay Arkeoloji Müzesi Resmi Sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.