--}}

Hatice Mine Bahadır

Hatice Mine Bahadır (d. 1981, Ankara), özellikle İngilizce şiirleriyle tanınan Türk şair.

Hatice Mine Bahadır (d. 1981, Ankara), özellikle İngilizce şiirleriyle tanınan Türk şair.

1997`de Özel Ata Koleji`nden mezun oldu ve edebiyat alanına ve İngiliz diline duyduğu ilgiden dolayi Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okumaya başladı. Okutmanları Dr. Sita Schutt ve Dr. Ronald Tamplin`in ve aynı zamanda Hürriyet Gazetesi yazarı Y. Sinan Tanyıldız`in tavsiye ve teşvikleri üzerine hem İngilizce hem de Türkçe şiirler ve denemeler yazmaya başladı.

Şiirlerinden birini dünyanın en büyük edebi kurumlarından olan Uluslararası Şiir Kütüphanesi`ne gönderdi. Kütüphane, 2003 yılının Aralık ayında Hatice Mine Bahadır`ın dereceye giren "My Endless Obsesssion" (Sonsuz Saplantım) adlı şiirini "Letters From the Soul" adlı bir şiir antolojisinde yayınlayacağını bildirdi.

2003 yılında Londra`da düzenlenen `The Poetry Challenge` adlı şiir sempozyumunda Türkiye`yi temsil ederek kendisine ait olan iki şiirini okudu. Londra`ya yerleşme kararı aldı. 2004 Şubat ayında ise, merkezi Atlanta`da bulunan Amerikan Ulusal Şiir Cemiyetleri Federasyonu`nun 23. kez düzenlediği geleneksel Amerikan Şiir Ödülleri Gecesi`nde "Resurrected Nature" (Yeniden Dirilmiş Doğa) adlı şiiriyle yılın "En İyi Kadın Şairi" seçildi.

"Başkasının Kalbini Tanımak" adlı Türkçe denemelerinden oluşan kitabı 2004 yılında yayımlandı. İrlandalı yazar Oscar Wilde`ın "Dorian Gray`in Portresi" adlı romanı ile ilgili yazdığı roman incelemesi çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandı. İngiliz ve Türk Edebiyatı alanlarında birçok ünlü yazarın kitapları hakkında eleştiriler yazdı.

Mezuniyeti sonrası iki özel okulda İngilizce öğretmenliği yapmıştır. Şu anda İngiliz Dili ve Kültür İncelemeleri alanında yüksek lisans yapmakta olup, bir yandan da yakın zamanda yayınlanması planlanan ikinci kitabı için çalışmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.