Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 1911 yılında kurulan ve envanterinde bulunan 550'den fazla uçak ile barışta Türk Hava Sahasını savunan, savaşta kara ve deniz birliklerine destek veren Kuvvet Komutanlığı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 1911 yılında kurulan ve envanterinde bulunan 550'den fazla uçak ile barışta Türk Hava Sahasını savunan, savaşta kara ve deniz birliklerine destek veren Kuvvet Komutanlığı.

Tarihçe

Dünyanın ilk askeri havacılık teşkilatlarından biri olan Türk Hava Kuvvetlerinin tarihçesi, 1909 yılına kadar uzanmaktadır. Türk ordusunda havacılıkla ilgili ilk çalışmalara 1909 yılında başlanmış, 1910 yılında bu çalışmalar geliştirilmiş ve Avrupa’ya bir inceleme kurulu, Paris’te toplanan Uluslararası Havacılık Konferansı'na da bir heyet gönderilmiştir. 1910 yılı sonlarına doğru ise, artık Türk Ordusu'nda havacılık konusunda kesin karar verilmiş ve havacı personel yetiştirilmek üzere birkaç subayın Avrupa’ya eğitime gönderilmesi öngörülmüştür. Ancak, Türk Ordusu'nun yüksek komuta katında havacılık alanında alınan bu önemli karara rağmen, ülkenin o tarihlerde içinde bulunduğu mali zorluklar nedeniyle gerekli ödenek bulunamamış ve 1910 yılında bu emrin gereği yerine getirilememiştir.

Milli savunma bakımından, havacılığın gelecekteki önemini gören Harbiye Bakanı Mahmut Şevket Paşa, konuyla yakından ilgilenmeye devam etmiş ve 28 Haziran 1911’de yapılan sınavda en yüksek notu alan Süvari Yüzbaşı Fesa ile İstihkam Teğmen Yusuf Kenan Beyler, uçuş eğitimi için Temmuz 1911’de Fransa’daki Bleriot Fabrikası'nın uçuş okuluna gönderilmiştir.

Bu gelişmelerin olduğu sıralarda yani 1911 yılında, Kurmay Yarbay Süreyya (İlmen) Bey, havacılık teşkilatını kurmakla görevlendirilmiş ve Türk Ordusunun ilk resmi havacılık kuruluşu da, Harbiye Bakanlığı Fen Kıtaları Müstahkem Genel Müfettişliğinin 2 inci şubesi bünyesinde “Havacılık Komisyonu” adıyla 1911 yılında faaliyete geçirilmiştir.

Teşkilat

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı

Ankara’da konuşlu olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’nda Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, Başkanlık ve Daire Başkanlıkları bulunmaktadır. 11 inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı (Etimesgut/Ankara) ile 12 nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı (Kayseri) doğrudan Kurmay Başkanlığına bağlıdır.

11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı

Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığına doğrudan bağlı ulaştırma birliği olan 11 nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı, Ankara'da (Etimesgut) konuşludur.

11nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı envanterinde CN-235 (T), CIT-VII, CIT II ve G-IV uçakları bulunmaktadır.

11 nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'nda bu temel görevin yanı sıra ambulans uçak olarak donatılmış 3 adet CN-235 (T) uçağı acil yardım ve yaralıların en kısa zamanda tahliye ve ulaştırılması için hazır bekletilmektedir.

12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı

Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığına doğrudan bağlı olan 12 nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Kayseri' de (Erkilet) konuşludur.

12 nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı envanterinde C-130 ve C-160 uçakları bulunmaktadır.

1 inci ve 2 nci Hava Kuvvet Komutanlıkları

1. Hava Kuvvet Komutanlığı

Batı hava sahası karargah merkezi Eskişehir'de bulunan 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı tarafından komuta edilmektedir. 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 4 Ana Jet Üssü ve bu üslere bağlı 10 taktik harp filosu bulunmaktadır. Ayrıca kuvvet komutanlığına bağlı arama/kurtarma filosu bulunmaktadır. 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı bünyesinde ayrıca yedek üsler, radar mevzi komutanlıkları, üslere bağlı hava savunma birlikleri barındırmaktadır. Ayrıca NATO/CAOC-6 karargahına da ev sahipliği yapmaktadır.

2. Hava Kuvvet Komutanlığı

Doğu hava sahasının kontrolünü ise 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı yürütmektedir. Komutanlığa bağlı 3 Ana Jet üssü, 7 taktik harp filosu, radar mevzi komutanlıkları, yedek üsler ve arama kurtarma filosu bulunmaktadır. Karargah merkezi Diyarbakır'dır.

Hava Lojistik Komutanlığı

Kolordu seviyesinde olan Hava Lojistik Komutanlığı’nın karargahı Etimesgut (Ankara)’da bulunmakta olup, 3 Nisan 1989 tarihinde faaliyete geçirilmiştir. Bu komutanlık, Türk Hava Kuvvetleri’nin ikmal, bakım, ulaştırma, istihkam ve diğer lojistik faaliyetlerinin yerine getirilmesi, Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan bütün silah sistemlerinin idame, işletme ihtiyaçlarının hesaplanması, temin edilmesi, faal tutulması, altyapı ve tesis ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak şekilde karargah başkanlık, daire başkanlığı, ikmal bakım merkezlerinden oluşmaktadır. Hava Lojistik Komutanlığı’nın ana bağlıları, 1 nci, 2 nci, 3 üncü Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlıkları ile Hava Malzeme Transit Komutanlığıdır.

Hava Eğitim Komutanlığı

17 Eylül 1954 tarihinde Hava Harp Okulu’nun İzmir’e intikali ile Hava Teknik Okullar Komutanlığı’nı da bünyesine alarak Hava Okullar Komutanlığı (Gaziemir-İzmir) teşkil edilmiştir. 30 Ağustos 1956’da ise Hava Eğitim Komutanlığı ismini almıştır. 20 Temmuz 1967’de Hava Harp Okulu’nun Yeşilköy’e intikali ve 10 Ekim 1968’de Eğitim Komutanlığı karargahının Güzelyalı’ya intikali sonucu 1969’da Gaziemir’de Hava Teknik Okullar Komutanlığı ikinci kez kurulmuştur. 1999 yılında Hava Teknik Okullar Komutanlığı’nın adı Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim Merkezi Komutanlığı olarak değişmiştir.

Kolordu seviyesinde olan Hava Eğitim Komutanlığı’nın karargahı İzmir’dedir. Bu komutanlık, Türk Hava Kuvvetleri’nin bütün görevleri için gereken personel eğitimini en üst seviyede sağlayacak ve harekat görevlerini yerine getirecek şekilde okul, üs, filo ve eşidi seviyede birlik komutanlıkları ve kurum amirliklerinden oluşmaktadır. Hava Eğitim Komutanlığı’nın ana bağlıları; 2 nci Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez K.lığı ile Hava Harp Okulu, Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim Merkezi K.lığı, Hava Lisan Okulu ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı’dır.

FiloUçaklar

Savaş uçakları

  • F-16 C/D (215 adet)
  • F-4E 2020 (52 adet)
  • F-4E Phantom (171 adet)
  • RF-4E Phantom (32 adet)
  • F-5 2000 (48 adet)
  • F-5 A/B (114 adet)


Nakliye uçaklarıYakıt ikmal uçakları

  • KC-135R-CRAG Stratotanker (8 adet)


Bir diğer ayrıntı

Türk Hava Kuvvetleri Dünyanın en gelişmiş hava kuvvetlerinden biri olup,F-16 larını %100 Türk sermayesi ile üretebilmektedir.Dünyanın saygın pilotlarıda bu hava kuvvetlerinde bulunmaktadır.

Ayrıca bakınızDış bağlantılar

türk hava kuvvetleri bu sene 1911 yılını kutluyor bununla ilgili resim yarışması düzenleni yor son gün 1 ocak
8.ana jet üssüne usta asker olarak gıdıcem bu c.tesı fakat nasıl bı yer orası we acık adresı we numaralarını bılen arkadaslar belırtırse cok sewınırım..hakan..suskun.prenss1989@hot.
slm herkese bn cafer mayıs yani dün teskeremi aldm ordan ama bir yanim orda kaldı çok ğüzl günlerim geçti orda allah herkesede bitirmeyi nasib eylerrrrrr

Yanıtlar