Havayolu

Kısaca: Hava taşıtlarıyla ve büyük oranda uçaklarla, insan ve yük taşımada kullanılan yol. Hızlı bir taşıma türü olan havayolu taşımacılığı diğer yollara göre pahalıdır. Türkiye`de 1999`da 75 adet uçak ve 14 konvansiyonel, 19 stol ve 15 askeri olmak üzere 48 havaalanı bulunuyordu. Yıllık kapasite 50 milyon yolcuydu. Havayolu taşımacılığının yarısı ekspres ve kurye kargodur. Kargo; Atatürk, Antalya, Esenboğa, Adnan Menderes, Dalaman, Bodrum, Adana, Trabzon havalimanlarından çok çeşitli mallar ...devamı ☟

havayolu
Havayolu

Hava taşıtlarıyla ve büyük oranda uçaklarla, insan ve yük taşımada kullanılan yol. Hızlı bir taşıma türü olan havayolu taşımacılığı diğer yollara göre pahalıdır. Türkiye`de 1999`da 75 adet uçak ve 14 konvansiyonel, 19 stol ve 15 askeri olmak üzere 48 havaalanı bulunuyordu. Yıllık kapasite 50 milyon yolcuydu. Havayolu taşımacılığının yarısı ekspres ve kurye kargodur. Kargo; Atatürk, Antalya, Esenboğa, Adnan Menderes, Dalaman, Bodrum, Adana, Trabzon havalimanlarından çok çeşitli malları taşır.

Havayolu ulaşımı, I. Dünya Savaşı`ndan sonra hızla gelişti. İlk seferler 1919`da Fransa`da başladı. Atlantik seferleri 1930`da başladı. Havayolu ulaşımı uçak, yakıt, havaalanı, yol unsurlarını kapsar. Havaalanları büyük, küçük, hafif, basit uçakları kabul etmelerine göre sınıflanırlar. ABD`de 10 binden fazla havaalanı bulunmaktadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.