Lise künyesi

Haydar Akın Anadolu Teknik Lisesi

Lise künyesi |adı = Haydar Akın Anadolu Teknik Lisesi |sloganı = Haydar Akın`lı olmak bir ayrıcalıktır. |amblemi = 120px| |eğitim dili = Türkçe |yabancı dil = İngilizce |kuruluş = 14 Ekim 1995 |türü = Anadolu Teknik Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi |öğrenci sayısı = 379 <ref> Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü resmi web sayfası</ref> |müdür = Aykan Köseoğlu |şehir = Avcılar, İstanbul |ülke = Türkiye |web_sitesi = [1]Haydar Akın Anadolu Teknik Lisesi, İstanbul ili Avcılar ilçesi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi`nde yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim ve öğretim yapılan ortaöğretim kurumu. Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi ve Giyim Üretim Teknolojisi alanlarını bünyesinde barındırır. 2006-2007 öğretim yılına kadar Anadolu Meslek Lisesi olarak öğrenci kabul eden okul, 2007-2008 öğretim yılından itibaren Anadolu Teknik Lisesi olarak öğrenci kabul etmektedir.

Misyon ve vizyon

Misyon: Atatürk ilke ve inkılaplarını esas alan, milli eğitimin temel amaçları doğrultusunda, mesleki beceri kazandırmanın yanı sıra bilgili, becerili, çağdaş, yenilikçi ve yaratıcı, saygılı, toplumun temel değerlerine bağlı, ahlaklı ve teknolojik gelişmelere ayak uydurabilen bireyler yetiştirmek.

Vizyon: Türkiye`yi, milli eğitimin amaçları doğrultusunda dünya standartlarına ulaştıran, hızla gelişen teknolojinin ihtiyacı olan nitelikli teknik elemanı yetiştiren ve eğitim-öğretim etkinliğini en iyi şekilde uygulamayı hedef alan denk okullar arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olmak.

Tarihçe ve fiziki yapı

Ali Haydar Akın Vakfı tarafından yaptırılan Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi`nin inşaatı 1993 yılında başladı. Resmi açılışı, dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 14 Ekim 1995 tarihinde gerçekleştirilen Haydar Akın Anadolu Meslek Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü`nün 12 Temmuz 1995 tarih ve 4841 sayılı onayıyla 1995-1996 öğretim yılında hizmete girdi.<ref> Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi resmi web sitesi Tarihçe sayfası</ref>

1995-1996 öğretim yılında Bilgisayar, Elektronik, Konfeksiyon bölümlerinde toplam 96 öğrenciyle eğitim ve öğretime başlayan okulun bölümleri, 2006-2007 öğretim yılında Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi alanları olarak değişti.

Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi, özel projesinde toplam 13 dönümlük bir arazi üzerinde yer alır. Bu arazinin 8.590 m²`lik olan inşaat alanı, dört eğitim binası, bir sosyal tesis, bir lojman ve bir kapalı spor salonu olmak üzere toplam yedi bölümden oluşur. Okulun dört eğitim binasından ikisi olan A ve B blokları 1995 yılında hizmete girdi.

Okulda; onüç derslik, üç bölüm, yedi idare odası, projeksiyon sınıfı, İnternet erişimli kütüphane, konferans salonu, spor salonu ve kantin bulunur.

Eğitim ve öğretim

220px|thumb|right|<center>Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi</center>

1995-1996 öğretim yılında Bilgisayar, Elektronik, Konfeksiyon bölümleriyle eğitim ve öğretime başlayan Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi, 2006-2007 öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere Bilgisayar, Elektronik, Konfeksiyon bölümleri, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi alanları olarak değişti. 2006-2007 öğretim yılına kadar Anadolu Meslek Lisesi olarak öğrenci kabul eden okul, 2007-2008 öğretim yılından itibaren Anadolu Teknik Lisesi olarak öğrenci kabul etmeye başladı.

Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi`nin Bilişim Teknolojileri Alanı`nda, her öğrenciye bir bilgisayar düşecek şekilde tasarlanmış, her birinde 25+1 adet bilgisayar bulunan, klimalı iki adet bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Laboratuvarlarda, öğrencilerin birbiriyle etkileşimli çalışabilmelerine olanak tanıyan bilgisayar ağı mevcuttur. Derslerin verimli işlenmesi amacıyla ders anlatımları projeksiyonla desteklenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan 512 Kbps hızında ve okul tarafından sağlanan 1024 Kbps hızında ADSL İnternet bağlantısı sayesinde öğrenciler İnternet`e bağlanabilmektedir.

Dört yıllık eğitim ve öğretim süresi boyunca yabancı dil olarak İngilizce öğretilen Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi`nde, 1 Kasım 2006 tarihi itibariyle 245`i erkek, 134`ü kız olmak üzere toplam 379 öğrenci eğitimini sürdürmektedir.<ref> Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü resmi web sayfası</ref>

Sosyal etkinlikler

Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi`nde her öğretim yılı;

Fotoğraf galerisi

<gallery> Resim:hakinaml.jpg|<center><small>Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi A blok (idari bina)</small></center> Resim:hakinaml1.jpg|<center><small>Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi A blok (idari bina)</small></center> Resim:hakinamlderslik.jpg|<center><small>Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi B blok (derslikler)</small></center> Resim:Haydar Akin derslik.jpg|<center><small>Haydar Akın Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi B blok (derslikler)</small></center> </gallery>

Kaynakça

Kaynakça

Dış bağlantılarkategori -->

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar