Haydarpaşa Lisesi

Haydarpaşa Lisesi, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan bir lisedir.

Tarihi

Okul binasının yapımına Serasker Rıza Paşa`nın ve Gülhane Askeri Hastahanesi kurucusu Bakteriyolog Ridar`ın büyük çabalarıyla 1893`te başlanmıştır. Bu çabalarla Üsküdar çevresinin kalkındırılması ve Askeri Tıbbiye`nin modernleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu temel amaçla kurulan binanın mimari, İtalyan Valeri`dir. Okul inşaatı 1902`de bitirilmiştir. Bu temel yapı, bir kurum yapısı olmaktan öte, bir sanat eseridir. Düz hatlar yerine, eğriler yeğlenmiş; girinti ve çıkıntılar öne çıkarılmıştır, tavanlar oldukça yüksek tutulmuştur.

Okul binası, II. Abdülhamit zamanında(1903) Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane`ye tahsis edilmiştir. 1909 yılında Sivil Tıp Fakültesi`nin de taşınmasıyla tıp okulu olarak 1933 yılına kadar kullanılmıştır. Aynı yıl, üniversite reformu ile Tıp Fakültesi, Beyazıt`a taşınmıştır. Bina, bu nedenle bir yıl boş bırakılmıştır.

Okul binasının lise olarak kullanılmasına büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK`ün emriyle 26 Eylül 1934`te başlanmıştır. Okul, adını tarihi binanın yapımı sürerken ortaya çıkan Osmanlı-Yunan Savaşı`nda (1897) büyük yararlılıklar gösteren Haydar Paşa`dan almıştır.

Eğitim-öğretime açıldığında içinde “İstanbul Muallim Mektebi” ile “uygulama” bölümü de bulunduran okul 1936-1937 öğretim yılında bu okulların Çamlıca`ya taşınmasıyla bağımsız lise durumuna getirilmiştir. İlk açıldığında 1048 öğrencisi olan, kısa zamanda gelişerek çevrenin a€˜yatılı ve gündüzlü` ortaöğretim gereksinimini karşılayacak duruma getirilmiştir. O zamanlar okul, çok sayıda dersliğinin yanında 35 kurnalı hamamı, mescidi, reviri, yemekhanesi, 5 mutfağı, terzihanesi, demirhanesi, marazgozhanesi ve lojmanlarıyla küçük bir kasaba görünümündedir.

Haydarpaşa Lisesi, o yıllarda bu farklı birimleri bünyesinde bulundurduğu gibi, farklı öğrencilere de eğitim hizmeti sunmuştur. Lisenin bu özelliği, kayıt sırasında öğrencilere verilen okul numaralarından da açıkça anlaşılmaktaydı. Tek numaralar, yatılı öğrencileri; sonu 3 rakamıyla biten numaralar, parasız yatılı olanları; çift numaralar ise, gündüzlü öğrencileri göstermekteydi.

1948-1949 Öğretim Yılı`na gelinceye kadar, Haydarpapşa Lisesi bir erkek lisesi durumunda olmuştur. Bu öğretim yılından itibaren, okula kız öğrenciler de alınmıştır. Ancak bu uygulamaya 1958-1959 yılında son verilmiştir. 1980-1981 Öğretim yılında, yeniden karma eğitime başlanmıştır.

1979-1980 öğretim yılında yatılı bölümün kapatılmasıyla bina sorunu ortaya çıkmıştır. Çünkü, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi`nin taşınması, okulun kullanım alanını daraltmıştır. Bu nedenle eğitim zorlaşmıştır. Kayıtların kısmen dondurulması gündeme gelmiştir. Haydarpaşa Lisesi, bu tarihi yuvasından, 1984 yılının temmuz ayında çıkartılmıştır. Binada halen Marmara Üniversitesi öğretimini devam ettirmektedir.1990 yılına kadar Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi`nin yeni yapılan ek binasında eğitim-öğretimini sürdürmüştür. 1990 yılının ara tatilinden yararlanılarak Altunizade`deki yeni yapılan binaya taşınılmıştır. Böylece daha sağlıklı bir eğitim-öğretim ortamı elde edilmiştir.

1992-1993 Öğretim yılında okulun önemli gelişmelerden birini daha yaşamıştır. Haydarpaşa Lisesi, Yabancı Dil Ağırlıklı Lise yani Süper Lise konumuna getirilmiştir. 1995-1996 yılında verdiği mezunlarla üniversite kazandırma başarısını 3 kat arttırarak %66 düzeyine getirmiştir. Daha sonra 1998-1999 öğretim yılında Anadolu Lisesi konumuna getirilmiştir.

Haydarpaşa Lisesi, ülkemize yalnızca sanatçı, politikacı, bilim adamı, sporcu yetiştirmekle kalmamış, çevrede birçok kültürel etkinliklere de damgasını vurmuştur.

Konumu

Okul Üsküdar İlçesi`nde yer almakta olup Altunizade, Koşuyolu, Acıbadem ve Çamlıca`nın kesiştiği noktadadır ve Padişah II. Abdülaziz Av Köşkü`nün komşusudur.

Linkler

http://www.hplmezunlari.org.tr

http://www.haydarpasalisesi.org

http://www.haydarpasalilar.com

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Haydarpaşa Lisesi koordinatları: 41.016923, 29.046475

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Haydarpaşa Lisesi haritadaki konumu. Anadolu Lisesi
  Adres: Okul Çikmaz Sok.No 2 Altunizade Telefon: 2163255987 Faks: 2163255990

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Ben 1973 6FEN-E Mezunu 1823 nolu Selim Arslan.Haydarpaşalı olmaktan son derece gururluyum, burada 6 yıl parasız yatılı okudum ve mezun olduğum sene İÜFF Jeofizik Yük. Müh.ne girdim. 1977 de buradan mezun oldum. 1978 Eylül ayından beri MTA Genel Müdürlüğünde Jeofizik Yük. Müh. olarak çalışmaktayım.Lisemizi 26 Eylül 1934’te açan ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’e ve bu güne kadar gelmesini sağlayan bütün idarecilerimize öğretmenlerimize sonsuz şükranlarımı arz ederim. Hakkın rahmetine kavuşan bütün öğretmen ve mezunlarımıza da Tanrıdan rahmet dilerim.Bizim zamanımızda ki okul müdürümüz sayın Halil Tekinalp inşallah yaşıyordur, adresi, telefon no, mail adresi varsa mutlaka görüşmek isterim.Çünki bizlerde en az diğer öğretmenlerimiz kadar emekleri vardır.Ayrıca sanırım beni de hatırlar. Tarih derslerimize girerdi ve ben ondan sürekli 10 alırdım. Beni bulmak isteyen arkadaşlarıma ulaşmak isterim. Tüm tanıyanlara ve eski yeni idareci, öğretmenlerime sonsuz sayğılar dilerim. Mta Genel Müdürlüğü Ankara Selim Arslan Tel: 0312 287 34 30/1470 Jeofizik Yük. Müh. Cep: 0536 544 81 23 Mail: sarslan@mta.gov.tr

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.