Hd Video

Kısaca: HD (High Definition, Türkçesi:Yüksek Çözünürlük), yüksek çözünürlüğe sahip görüntülere sahip videoların çekilmesine ve oynatılmasına hatta yayınlanması şeklinde özetlenebilir. Teknolojinin gelişmesi ve özellikle işlemcilerin çok karmaşık algoritma ve işlemleri gerçekleştirebilmesiyle ...devamı ☟

HD (High Definition, Türkçesi:Yüksek Çözünürlük), yüksek çözünürlüğe sahip görüntülere sahip videoların çekilmesine ve oynatılmasına hatta yayınlanması şeklinde özetlenebilir. Teknolojinin gelişmesi ve özellikle işlemcilerin çok karmaşık algoritma ve işlemleri gerçekleştirebilmesiyle HD görüntü teknolojisi hayatımıza girmeye başladı. Standart Definition TV yani Standart Çözünürlüğe Sahip televizyonlar 720 x 576 piksel yani 720 piksel genişliğinde 576 satırdan (adet) oluşan görüntüleri Inlanced sinyal modunda bize sunarken HDTV (High Definition TV) ise 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde görüntüleri Progressive sinyal modunda gösterebilir.

HD görüntü kalitesi, yüksek çözünürlüğe sahip yüksek görüntü kalitesinin yanı sıra desteklediği Prograssive sinyal modu sayesinde görüntüyü oluşturan satırları tek sayılı ve çift sayılı satırlar şeklinde kategorize etmeyerek direkt olarak ekranı doldurur.

1080i ifadesinde yer alan "i" harfi Interlaced kelimesinin kısaltılmış hali olup eski tip veya başka bir değişle önceki görüntü çözünürlüğünü ekrana yazma modunu, sinyal cinsini ifade eder. Interlaced sinyal, ekrana görüntüyü yazarken yani ekranı görüntü satırları ile doldurur iken görüntüleri tek sayılı ve çift sayılı olarak gruplandırır (1,3,5,7,...) - (2,4,6,8,...). Öncelikli olarak tek sayılı görüntülerle ekranı doldurur ve ardından da çift sayılı görüntülerle. Bu durumu çıplak gözle göremesekte çalışır durumdaki televizyon veya monitörlerde olan görüntülerin resimlerini veya videolarını çekerken gerek vizöre gerek cep telefonu ekranına veyahut çekilmiş görüntüye yansıyan siyah aralıklara sahip görüntü Interlaced sinyal durumunu eniyi şekilde ifade eder. Interlaced görüntü akışı şekli demode olmuş yani eskide kalmış bir sinyal biçimidir. Interlaced yerine artık günümüzde yeni bir sinyal tipi olan Progressive sinyal tipi kullanılmaktadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.