Hemşire

Hemşire, TDK'ya göre; Mesleki eğitim almış, hekim, laborant, hasta bakıcı gibi sağlık personelleriyle iş birliği yaparak hastanın tedavisini sağlayan sağlık çalışanına verilen isimdir. 2 Mart 1954 tarihli 8647 sayılı Resmi Gazete'ye göre; hemşireliğin tanımı şöyledir: Türkiye’de üniversitelerin hemşirelik ile ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksek okullarından mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurt dışında hemşirelik ile ilgili, Devlet tarafıHemşire, TDK`na göre; Mesleki eğitim almış, hekimle iş birliği yaparak hastaya bakan sağlık çalışanına verilen isimdir.

Örnek: ``"Koltuğunun altına bir hemşire gömleğini paket yapıp sıkıştırmış."``- Sait Faik Abasıyanık

2.3.1954 tarihli 8647 sayılı Resmi Gazete`ye göre; hemşireliğin tanımı şöyledir: ``Türkiye`de üniversitelerin hemşirelik ile ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksek okullarından mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurt dışında hemşirelik ile ilgili, Devlet tarafından tanınan bir okulda tamamlayarak denklikleri onaylanan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenlere Hemşire unvanı verilir. Bu kanunun yürürlüğe girmesinden evvel usulüne göre hemşirelik sınıfına alınmış olanlar sanatlarını yapmaya ve hemşire unvanını kullanmaya devam ederler.``

Türkiye İstatistik Kurumu`nun saptamalarına göre; 2001 yılında Türkiye`de 75.879 hemşire bulunmakta ve aynı verilere göre hemşire başına 903 kişi düşmekteydi.

Modern hemşireliğin kurucusu; Florence Nightingale`dir. Nightingale; şu sözleriyle ünlüdür; ``"Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terk edilmiştir."`` İlk Türk hemşire; Selçuklu döneminde yaşamış olan Gevher Nesibe`dir. 12 Mayıs günü, her yıl dünyada "Hemşireler Günü" olarak kutlanmaktadır.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

hemşire

Türkçe hemşire kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. nurse, sick nurse, sister, health visitor

hemşire

kız kardeş, bacı. hastayı sağlığına kavuşturmak için hekimle işbirliği yaparak çalışan sağlık elemanı.

hemşire

Türkçe hemşire kelimesinin Fransızca karşılığı.
infirmier/ière [le][la]

hemşire

Türkçe hemşire kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Krankenschwester, Schwester

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    hemşirelik çok iyi bir meslek.Bende hemşire olmak istiyorum.inşallah istediğim hedefe ulaşırım.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hemşire
hemşire