Hendaye

Kısaca: Hendaye (Baskça: ''Hendaia''), Fransa'da Komün ve en güney-batıda yer alan kasabadır. Pyrénées-Atlantiques bölümünde ve Lapurdi (Labourd) ilinde Fransız İparralde (''Kuzey Bask ülkesi'') de yeralır. Kasaba Atlantik kıyısında popüler bir sahil turizm beldesidir. Şu anda Pyrénées-Atlantiques en büyük beşinci komün ve dördüncü kentsel alandır. ...devamı ☟

Hendaye
Hendaye

Hendaye (Baskça: Hendaia), Fransa'da Komün ve en güney-batıda yer alan kasabadır. Pyrénées-Atlantiques bölümünde ve Lapurdi (Labourd) ilinde Fransız İparralde (Kuzey Bask ülkesi) de yeralır. Kasaba Atlantik kıyısında popüler bir sahil turizm beldesidir. Şu anda Pyrénées-Atlantiques en büyük beşinci komün ve dördüncü kentsel alandır. 1940 yılında, Ramón Serrano Suner, Francisco Franco, Adolf Hitler ve Joachim von Ribbentrop Eksen bir parçası olarak II. Dünya Savaşı'na İspanya'nın katılımını görüşmek üzere (Alman işgali altındaki Fransa'nın ardından) Hendaye tren istasyonunda bir araya gelmiştir fakat Francisco Franco ülkesinin katılımına karşı çıkmıştır ve görüşmeler olumsuz sonuçlanmıştır.

Dış bağlantılar

* Resmi web sitesi (Baskça ve Fransızca) * Sur les pas des écrivains Pierre Loti à Hendaye at Terresdecrivains.com, accessed 16 July 2010 * HENDAIA in the Bernardo Estornés Lasa - Auñamendi Encyclopedia (Euskomedia Fundazioa) (İspanyolca)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.