Herbie Hancock

Herbie Hancock, tam adıyla Herbert Jeffrey Hancock, 12 Nisan 1940'da ABD'de dünyaya geldi. Müzisyen bir aileden gelen Hancock yedi yaşında piyanoyla ilgilenmeye başladı, halka açık ilk gösterisini ise bundan iki sene sonra gerçekleştirdi.İlk başlarda klasik müzik çalıyor olsa da Herbie'nin asıl ilgi alanı cazdı.

Herbie Hancock

Herbie Hancock, tam adıyla Herbert Jeffrey Hancock, 12 Nisan 1940'da ABD'de dünyaya geldi. Müzisyen bir aileden gelen Hancock yedi yaşında piyanoyla ilgilenmeye başladı, halka açık ilk gösterisini ise bundan iki sene sonra gerçekleştirdi.

İlk başlarda klasik müzik çalıyor olsa da Herbie'nin asıl ilgi alanı cazdı. Lisede yarı profesyonel topluluklarla birlikte çaldı, fırsat buldukça dinletilerde aralarında Donald Byrd'in da bulunduğu cazcılara eşlik etti. Hancock 1961'de ilk kez New York'ta çalarken yanında yine Byrd vardı, onunla kendi küçük topluluğu adına kayıtlar yaptı. Bu ilk albümdeki parçalar arasında cazı sıradan caz dışı dinleyicilere de ulaştırmayı başaran bir şarkı, "Watermelon Man" de bulunuyordu. Öyle ki bu şarkının Mongo Santamaria tarafından hazırlanan bir yorumu müzik listelerinde İlk 10'a girdi.

60'ların başında ve ortalarında Hancock klüplerde ve kayıt oturumlarında cazcılara ve topluluklara yol gösterdi. Ama şöhretini asıl patlatan ve kendisine uluslararası tanınmışlık kazandıran olay beş yıl boyunca birlikte müzik yapacağı Miles Davis'in önderliğindeki beşliye katılması oldu. Davis'le olan beraberliğinin sonlarına doğru topluluğun müzik anlşayışı caz rock'a doğru kayıyordu. Hancock bu türü kendine yakın bulup benimsedi, 1968'de kurduğu altı kişilik toplulukla bu düşüncesini hayata geçirmeye koyuldu. Julian Priester, Buster Williams ve Eddie Henderson gibi müzisyenlerle ve Hancock'un özgün eserlerini kullanan altılı 70'lerin başlarında en tanınmış, en etkili caz rock topluluklarından oldu. 1969'dan itibaren Hancock'un çalgıları arasında elektronik piyanoların, klavyelerin yeri güçlendi, bu çalgıları sıklıkla kullanıyor olması ve diğer çalgılarla uyumunu sağlaması dinleyenlere farklı bir müzik tadı veriyordu.

1973'de mali sıkıntılar nedeniyle Hancock topluluk üye sayısını dörde indirme yoluna gitti. İlk kadroda da yer alan Bennie Maupin de bu dörtlüdeydi. Yeni topluluk da kaynaşma (fusion) müziği yapıyor, ama bu kez daha deli dolu bir şekilde, caz fank'a daha yakın bir tutum sergiliyordu. Şansın yardımıyla, ya da müzik piyasasının kurnazca çözümlenmesinin bir sonucu olarak Hancock'un bu dörtlüyle ilk albümü "Head Hunters" hızla gelişen disko piyasasında muazzam bir kabul gördü, sağlam satış rakamlarına ulaştı.

70'lerin ilerleyen bölümlerinde Hancock'un müziği bu alanda yoğunlaşmıştı. Zaman zaman caza kayıt oturumlarıyla dönüş yaptığı oluyordu. 80'lere girerken disko pazarındaki şöhreti öyle almış yürümüştü ki caz uğraşılarından daha da kısmak durumunda kaldı. Kendi topluluğu, Miles Davis'in yerine Freddie Hubbard'in geldiği eski Davis beşlisi ve Chick Corea ile çalışmalarından anlaşılıyordu ki ikincil de olsa caz Hancock için önemliydi, unutulmamıştı. Pek çok disko yapımı arasındaki "You Bet Your Love", Material ile kaydedilen "Future Shock" ve içerdiği, klibi ödüllü "Rockit" parçası öne çıkan, liste başarısı getiren çalışmalar arasında sayılabilir.

Hancock çalgıların başına geçtiği gibi kamera karşısına da geçti. 1986'da Oskar ödüllü müziklerini de yaptığı "'Round Midnight" filminde rol aldı. Daha sonra cazla daha yakından ilgilenir oldu. Williams, Ron Carter, Michael Brecker ve daha nice müzisyenle turnelere çıktı. Herbie Hancock cazdan yola çıkmış, elektronik müziği de göz ardı etmeyerek yeni açılımların önünü açmıştı. Hancock'un Peter Gabriel, Eagles'tan Don Henley, Stevie Wonder, Paul McCartney, John Lennon, Prince ve Nirvana'dan Kurt Cobain gibi şarkıcı ve söz yazarı müzisyenlerin şarkılarını yorumladığı "The New Standard" ilginç ve öncü bir albüm oldu. 90'lı yılların sonlarında George Gershwin'e adanan albüm dinleyicilere harika bir müzik başka bir çalışma oldu.

Herbie Hancock kapsamlı bir keşif arzusuyla müzik yapıyor, pop müzik sanayisine yeni standartlar getiriyor. İlk aşkı caz olsa da nefes kesici çalışmalara imza atarak müziğini beceriyle diğer alanlara taşımayı bildi. Zamanla Hancock'un meslek yaşamındaki hamleler, onun Miles Davis ile yaptığı müziği alkışlayan hayranlarını dışlar bir nitelik aldı. Yine bu hareketler onu pop müzik ve disko camiası ile yakınlaştırdı. Topluluğu "V.S.O.P."un müziği bütünlük ve tutkusuyla dikkat çekti. Caz yaparken elindeki malzemeleri akıllıca ve genel anlamda bir sadelik içinde kullanışı Hancock'un ilk kulağa çarpan özellikleri oluyor. Cazı, caz dinlemeyen, sevmeyen dinleyiciyle barıştırması onun yaptığı en önemli işlerden oldu. Müziği akıllıcadır, ama bu kalbi, duyguları da yok demek değildir.

Kaynak

http://www.muzikkutusu.com/

Yanıtlar