Hernals

Kısaca: Hernals, Viyana'nın 17. Merkez İlçesi'dir. Armasından da belli olduğu üzere, üzüm bağları ve şarap evleri ile ünlüdür. ...devamı ☟

Hernals
Hernals

bgcolor="#FFA86B" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" valign="top"

--- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF"
17.Viyana Merkez İlçesi
Arma Harita (17)
| Hernals
Yüzölçümü: >|11,35 km²
Nüfus: >|47.610 ``(Sayım 2001)``
Nüfus Yoğunluğu: >|4.194,7 Kişi/km²
|Elterleinplatz 14 1170 Wien
| www.wien.gv.at/hernals
| [email protected]
|Ilse Pfeffer (SPÖ)


Hernals, Viyana`nın 17. Merkez İlçesi`dir.

Armasından da belli olduğu üzere, üzüm bağları ve şarap evleri ile ünlüdür.

Hernals`e ilk yerleşimin eski çağlarda şimdiki Als nehrinin çevresinde ve günümüzdeki Elterleinplatz meydanının Romalılar`ın askeri bölge merkezi olduğu yapılan kazılarda ortaya çıkmışdır. Zamanla bu yerleşim yerleri büyüyerek Hernals`in bölgeleri olan Hernals, Dornbach, Neuwaldegg gibi köylerin ortaya çıkmasına da sebeb olmuşdur.

Gittikçe büyümesine rağmen çeşitli sebeblerden dolayı büyük birer köyden öteye gidememişdir, işte bu sebebden dolayı bölgenin birleşerek daha faydalı olacağı düsünülerek ve İmparator I. Franz Josef`in isteğide gözönüne alınarak Als çevresindeki irili ufaklı yerleşim yerleri birleştirilerek 1892 yılının başında çıkarılan kanunla Hernals adı altında Viyana Eyaleti`ne bağlanmışdır.

Zamanında küçümsenmeyecek derecede 1.803 hanede 74.657 kişilik nüfusu ve Aşağı Avusturya Eyaleti`nin en önemli yerleşim yerlerinden biri olması sebebiyle Viyana Eyaleti`ne bağlanmasında en çok problem çıkarılan yerleşim yeri olarak tarih sayfalarında ki yerini almışdir.

Merkeze bağlanmanın ilk meyvelerini zamanın belediye başkanı Kretschek ve yardımcısı Grünbeck`in çabaları ile yapılan birçok okul, kapalı yüzme havuzları, yolların genişletilmesi, mezarlıkların düzenlenmesi, bir çok sitelerle ve şehir içi raylı sistemin yapılması ile vermişdir.

I. Dünya Savaşı öncesinde büyük şehir belediyesinin hayata geçirdiği ıslahat çalışmalarından yapılan164 ve sonrasında yapılan 294 adet daire ile en büyük payı yapılan sosyal evlerle almışdır. Viyana Eyaleti`nin bir çok yerinde olduğu gibi 1934 şubatında Nasyonel Sosyalistlere karşı yapılan çatışmalarda 158 kadar ev tahrip olmuşdur. Yıkılan bu blokların tamiri ve yenilerinin yapılması 1955 başlarında ancak 1945 yılında yabancı askerlerin ülkeyi terk ettiktlerinden sonra mümkün olmuşdur.

Görülecek yerlerKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.