--}}

Hilmi Özkök

28 AĞUSTOS 2002 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atanan Orgeneral Hilmi ÖZKÖK, Türkiye Cumhuriyeti’nin 24 ncü Genelkurmay Başkanı’dır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre, Başbakan’a karşı sorumlu olan Orgeneral Hilmi ÖZKÖK, barış zamanında Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanı; savaş zamanında ise Cumhurbaşkanı’nı temsilen, Türk Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı olarak görev yapar. Orgeneral Hilmi ÖZKÖK 1940 yılında Turgutlu, MANİSA’

28 AĞUSTOS 2002 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atanan Orgeneral Hilmi ÖZKÖK, Türkiye Cumhuriyeti’nin 24 ncü Genelkurmay Başkanı’dır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre, Başbakan’a karşı sorumlu olan Orgeneral Hilmi ÖZKÖK, barış zamanında Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanı; savaş zamanında ise Cumhurbaşkanı’nı temsilen, Türk Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı olarak görev yapar.

Orgeneral Hilmi ÖZKÖK 1940 yılında Turgutlu, MANİSA’da doğmuş, lise tahsilini 1957 yılında Işıklar Askeri Lisesi’nde tamamlamıştır. 1959 yılında Topçu Asteğmen olarak Kara Harp Okulu’ndan, 1961 yılında da Topçu Okulu’ndan mezun olmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli birliklerinde Takım Komutanlığı ve Uçaksavar Batarya Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 1972 yılında Kara Harp Akademisi’nden, 1975 yılında NATO Savunma Koleji’nden mezun olan Orgeneral ÖZKÖK; Kurmay Subay olarak 15 nci Piyade Er Eğitim Tugayı Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Özel Silahlar Şubesi’nde Karargah Subaylığı, Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı SHAPE’in Plan ve Prensipler Dairesi’nde Karargah Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı’nda Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü, Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Özel Kalem Müdürlüğü ve Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

1984 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden Orgeneral ÖZKÖK, 1984-1986 yıllarında Genelkurmay Plan ve Harekat Daire Başkanlığı, 1986-1988 yıllarında da 70 nci Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

1988 yılında Tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral ÖZKÖK, 1988-1990 yıllarında 28 nci Piyade Tümen Komutanlığı ve 1990-1992 yıllarında da Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

1992 yılında Korgeneralliğe terfi eden Orgeneral ÖZKÖK, 1995 yılına kadar Brüksel’de NATO Türk Askeri Temsil Heyet Başkanlığı görevinde bulunmuş ve 1995-1996 yıllarında da 7 nci Kolordu Komutanlığı yapmıştır. 1996 yılında Orgeneralliğe terfi eden ÖZKÖK, 1996-1998 yıllarında NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 1998-1999 yıllarında Genelkurmay II nci Başkanlığı, 1999-2000 yıllarında 1 nci Ordu Komutanlığı görevlerini müteakip, 2000 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmıştır.

TSK Şeref, TSK Üstün Hizmet, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyaları ile A.B.D. Komutanlık Liyakat Madalyası, PAKİSTAN Nişan-ı İmtiyaz Madalyası, İSPANYA Büyük Haç Askeri Üstün Liyakat Madalyası, KORE CUMHURİYETİ Tong-il Madalyası, ARNAVUTLUK CUMHURİYETİ Altın Kartal Madalyası ve FRANSA Milli Liyakat Madalyası sahibi olan Orgeneral ÖZKÖK, Bayan Özenç ÖZKÖK ile evli olup, iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    HİLMİ ÖZKÖK GİBİ PAŞALAR OLMASAYDI.ŞU AN ÜLKEMİZ DARBECİLERİN ELİNDE OLURDU.TEMİZ VE İYİ BİR İNSAN. TÜRK HALKININ GÖNLÜNDEDİR HER ZAMAN.ONA 72 MİLYON OLARAK BORÇLUYUZ.TEK BAŞINA DARBEYE KARŞI DUR DEDİ. ALLAH DARBECİLERİN BELASINI VERSİN.HİLMİ PAŞAM SEN TÜRKİYE İÇİN ÇOK ŞEYLER YAPTIN.NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK SANA AZDIR.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hilmi Özkök
Hilmi Özkök